Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar ve TL Yeni Yıla Düşüşle Başlarken, Kur 5,35 Lira Sınırında

Dolar, önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, Türk lirası tüm döviz kurlarına karşı ekside seyrediyor. Kur ise 5,30 liranın üzerinde geziyor.
Dolar ve TL Yeni Yıla Düşüşle Başlarken, Kur 5,35 Lira Sınırında
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru yeni yıla hızlı bir başlangıç yaparken, hem dolar hem de Türk lirası düşüşe geçti. Dolar küresel alanda önemli para birimleri karşısında değer kaybederken; Türk lirası, tüm dövizler karşısında düşüşe geçti. Türk lirasındaki değer kaybı derinleşmeye devam ederken, dolar risk iştahının değişmesiyle değer kaybetmeye başladı.

Dolar kuru yeni güne 5,2716 liradan başladıktan sonra yükselişe geçerek TSİ 09:00’da 5,30 liranın üzerine çıktı.

Dolar 5,30 Lira ÜstündeArdından yükseliş devam etti ve yüzde 1,45 oranında artıda 5,3507 liradan işlem görmeye başladı. 2018 yılını 5,2712 liradan sonlandıran dolar kuru, geçen seneye 3,78 lira seviyelerinden giriş yapmıştı. Ağustos ayında meydana gelen hızlı yükselişle birlikte 7 liranın üzerine fırlamıştı. Ardından bir miktar gevşeyerek yeniden 5 lira seviyelerine gerilemişti.

Kasım ayında hızlı bir değer kaybı gösteren dolar kuru 5,13 liraya kadar gevşedikten sonra Aralık ayına yükselişle başladı ve 5,40 lira seviyelerine kadar yükseldi. Yıl sonuna yaklaşırken 5,25 – 5,30 lira seviyelerinde dalgalanmaya başladı. Kapanışı ise 5,2716 liradan yaptı.

Yeni yılın ilk işlem gününde Euro yüzde 1,65 oranında artıda 6,1291 liradan başlarken, sterlin yüzde 1,2 yükselişle 6,8067 liradan seyrediyor.

Euro ve Sterlin Hızlı YükselişDöviz kurlarındaki seyre baktığımız zaman; Türk lirasının tüm dövizler karşısında eksi yönde hareket ettiği görülüyor. Önemli kurların hepsi yüzde 1’i aşan yükselişler kaydederken, en çok yükselen yüzde 1,70 oranı ile Euro kuru olurken, Türk lirasında düşüş derinleşiyor. Yurt içinde imalat PMI endeksinin Aralık ayı sonuçları izlenirken, yarın açıklanacak olan enflasyon rakamları izleniyor.

Dolar ise risk iştahındaki düşüşün etkisiyle 2019 yılının ilk işlem gününde önemli paralar karşısında gerileme kaydetti.

Dolar Küresel Arenada DüşüşEUR/USD paritesi, yıla 1,1430 liradan veda ettikten sonra yılın ilk işlem gününde dolardaki zayıflamaya bağlı olarak yükseliş kaydetti. 2018 yılının en düşük seviyesini 12 Kasım tarihinde 1,1235 dolar ile kaydeden parite, en yüksek seviyeyi 1 Şubat tarihinde 1,2522 dolar ile kaydetmişti. Bugün ise yüzde 0,21 oranında artıda 1,1455 dolardan işlem görüyor.

Dolar, Japon yeni gibi güvenli varlıklar karşısında gerilerken, USD/JPY paritesi yüzde 0,56 oranında ekside 109,15 seviyesinde seyrediyor.

USD/JPY 109,15 Yen SeviyesindeUSD/JPY paritesi, yeni yılın ilk işlem gününde dolardaki değer kaybı ile eksi yönde seyrediyor. İşlem gününe 109,74 yenden başlayan parite, bu seviyeden gerilemeye başladı. 3 Ekim tarihinde 2018 yılının en yüksek seviyesini 114,54 yen ile gören parite, en düşük seviyeyi 23 Mart tarihinde 104,64 yen ile kaydetmişti.

Küresel büyümeye yönelik endişeler, ABD’de hükümetin kapalı olması ve FED’in şahin tutumunu güvercine çevirmesiyle birlikte dolar temposunu kaybetti. Yılın ilk işlem gününde gerileme kaydeden dolara yönelik talebin azalması, düşüşündeki en büyük etken olarak görülüyor. Uzmanlar, doların güvenli varlıklar karşısında cazibesini kaybettiğini ve Japon yeninin önde gelen güvenli varlık olarak işlem gördüğünü ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu