Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL ABD Enflasyonu Öncesinde 8,46’dan İşlem Görüyor

Sabah saatlerinde 8,43 civarında seyreden dolar, gün ortasına doğru 8,47’yi test etti.
Dolar/TL ABD Enflasyonu Öncesinde 8,46’dan İşlem Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içinde veri ajandasının çok yoğun olmadığı Salı günü, yurt dışında ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri takip ediliyor. Küresel piyasalar dünyanın en büyük ekonomisindeki enflasyona odaklanırken, ülke para biriminin majör dövizler karşısındaki durumunu gösteren endeks, %0,08 ekside seyrediyor.

Türk lirası ise ABD doları karşısında en çok değer kaybeden üçüncü gelişen ülke para birimi oldu.
Dolar Kuru 8,46'dan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar kuru %0,38 artışla, 8,4596’dan işlem görüyor. Serbest piyasada 8,43, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda ise 8,44’ten alıcı buluyor. Gün içinde 8,47’yi test eden dolar, lira karşısında son bir hafta içinde %1’den fazla yükseldi.

Dünkü işlemleri 8,42’den tamamladı. Bu sabah yataya yakın açıldıktan sonra yükselişe geçti.

Kur geçen hafta Merkez Bankası’nın söylemlerinde çekirdek enflasyona yer vermesiyle yükseldi. Söz konusu artışta piyasada faiz indirimi beklentilerinin oluşması etkili oldu.

Analistler 8,36 – 8,39 bölgesinin önemli olduğunu belirtiyor. GCM Yatırım değerlendirmesinde, bu bant üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceği yorumu yapıldı.

Pozitif görünümün devam etmesi durumunda 8,50 seviyesinin psikolojik direnç olarak gündeme geleceği kaydedildi. Olası düşüşlerde ise 8,3635 kritik nokta olmak üzere 8,3235 – 8,2950 – 8,2690 bölgeleri gündeme gelecek.

GCM değerlendirmesinde, “Bu süreçte kısa vadeli olarak 8,2690 dip noktası, orta vadeli olarak da haftalık bültende izah ettiğimiz 8,12 seviyesinde verilecek reaksiyon pozitif fiyatlama davranışı tekrar gündemi meşgul edebilir mi hususunda ayrıca takip edilebilir.” yorumuna yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu