Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 7,10 Altındaki Sakin Seyrini Koruyor

Geçtiğimiz hafta tarihi rekoronu gören dolar/TL, yeni haftanın ilk gününde 7,10 liranın altında geziniyor.
Dolar/TL 7,10 Altındaki Sakin Seyrini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni vaka ve ölüm bildirimlerinin gelmeye devam ettiği koronavirüs salgınında tüm dünya zorlu bir mücadele veriyor. En fazla ABD olmak üzere hemen her ülke pandemiden etkilendi. Açıklanan toplam vakalar 4 milyonu aştı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, ülkemizde ise iyileşen hasta sayısında artış kaydedilirken can kayıpları da azalıyor. Dün açıklanan rakamlar, son 24 saat içinde 47 kişinin hayatını kaybettiğini gösterdi. İyileşen hasta sayısı ise 3211 oldu.

Vaka ve ölüm sayılarındaki düşüşe aldanmamak gerektiği konusunda uyaran yetkililer, salgının yeniden yükselme ihtimaline dikkat çekiyor. Bu kapsamda alınan önlemler de uygulanmaya devam ediyor. Çin ise son 24 saatte 17 yeni vaka açıklayarak salgının yeniden nüksettiği endişelerini akla getirdi.

Piyasalar ise pandeminin ortasında hareketli günler geçiriyor. Dolar/TL 7 Mayıs günü 7,25 lirayı aşarak tüm zamanların en yükseğini görmüştü. Veri akışı bakımından da yoğun geçen haftanın ardından kur Pazartesi gününe yatay başladı.

Dolar/TL Haftanın İlk İşlem Gününde 7,10’un Altında

Dolar/TL 7,10 Altında
Kaynak: piyasa.paratic.com

Dolar kuru geçtiğimiz hafta yakaladığı rekorun ardından bu seviyelerden aşağı çekilmişti. Pazartesi gününe ise 7,08’lerde oldukça sakin başladı. Önceki kapanışını da 7,09 lira civarından yapmıştı.

TSİ 11:43’te 7,0950 liradan alıcı bulan dolar/TL’nin 7 lira üzerindeki kalıcı seyri devam ediyor. Kurun geçen hafta yukarı yükselişini sınırlayan gelişme ise BDDK’nın üç bankaya işlem yasağı getirmesi etkili olmuştu. Kararın ardından geri çekilme başlamıştı. Fakat işlem yasağı bugünden itibaren kaldırılacak.

Geçtiğimiz hafta ABD doları, Türk lirasına karşı %2 civarında değer artışıyla tamamlamıştı. Lira böylelikle 4 hafta boyunca dolar karşısındaki kaybını sürdürdü.

Bugüne bakacak olursak; Endonezya rupisi %0,76 ile ABD doları karşısında değeri en fazla artan para birimi oldu. İkinci sırada ise %0,56 ile Kolombiya pezosu yer aldı.

Dolar VS Diğer Paralar 1 Mayıs
Kaynak: piyasa.paratic.com

Malezya ringiti ise %0,21 ile dolar karşısında değeri en fazla düşen para birimi oldu. Türk lirasının kaybı ise 0,08 oldu. Genel olarak dolar pek çok gelişmekte olan ülke parası karşısında değer kazandı. Dolar, 2020 başından bu yana yaklaşık %22 yükseldi.

GCM Yatırım analistleri, pandemiye ilişkin oluşan iyimser tablonun gündemi meşgul ettiğini ve ABD dolarının gelişmekte olan ülke paraları karşısında baskın bir rol oynadığını belirtiyorlar. Ekonomik kötüleşmeden dolayı ülkelerin bu baskıyı normalden daha çok hissedeceği konusunda uyarıyorlar.

Bugün, yurt içi piyasalar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik rakamlarını merakla bekledi. Salgın nedeniyle bundan sonraki dönemlerde bir hayli artacağı düşünülen işsizlik oranı, Şubat’ta 1.1 puan azalışla %13,6’ya geriledi. Şubat’ta salgın henüz kendini göstermediği için rakamlarda azalmanın olması normal olarak yorumlandı.

Öte yandan hafta genelinde önemli bir veri gündemi olmayacak. Koronavirüse ilişkin son gelişmeler piyasaların odağında olmaya devam edecek. Bununla birlikte ABD – Çin gerilimindeki son durum da izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu