Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 2020’nin İlk İşlem Gününde 5,95 Seviyelerinde Sakin Seyrediyor

1 Ocak resmi tatilinin ardından dolar/TL 2020 yılının ilk işlem gününde 5,95 liranın hemen altında seyrediyor.
Dolar/TL 2020’nin İlk İşlem Gününde 5,95 Seviyelerinde Sakin Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının son işlem gününde bir süredir sıkıştığı 5,95 sınırı bandının altında seyreden dolar/TL, 1 Ocak resmi tatilinin ardından yeni yılın ilk gününe yatay seyirle başladı. Günü 5,9468 liradan kapatan kur, yılın son gününde gösterdiği sakin seyri hala sürdürüyor.

2 Ocak günü Asya piyasalarının açılışında da sakinliğini korumayı başardı ve yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafifçe hareketlendi. Bu hareketlenmenin ardından dolar/TL TSİ 09:39 itibarıyla 5,9523 liradan alıcı bularak işleme alınıyor. Kurda 5,83-5,87 lira destek seviyeler olarak belirtilirken, 5,98-6,06 lira ise direnç seviyeler olarak belirtildi.

Dolar/TL 2018 yılına 5,2930 lira seviyesiyle veda etti. Dolar, 2019 yılını bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla kazançla kapatmış oldu. TL karşısında yıllık kazancı %12,43 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle dolara karşı ortalama değer kaybı %37 civarında olan Arjantin pezosunun ardından en kötü performans sergileyen gelişmekte olan ülke para birimi TL oldu.

TL’de geçtiğimiz yıl kaydedilen değer kaybında başta ABD-Türkiye ilişkilerinin durumu, yaptırımlar meselesi ve Suriye’de gerçekleştirilen operasyonların rol oynadığı belirtiliyor. Bu üç temel meselenin yanı sıra jeopolitik risklerin artması, seçimlerden kaynaklanan siyasi ortam ve reel faiz ile TL’nin cazibesinin azalması da TL’nin değer kaybında etkili oldu.

Yılı tamamladığı 5,95 seviyesinin altındaki seviyeden yeni yıla başlayan kur sabah saatlerinde en düşük 5,9430 seviyesini gördü. Kaydettiği en yüksek seviye ise 5,9519 oldu.

Dolar/TL Yılı 5,95 Seviyesinden TamamladıPiyasalarda bugün için veri akışı gündemi sakin olacak. Yurt içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu Libya tezkeresine ilişkin olağanüstü başlatılan görüşmeleri izleyecek. Bunun yanında küresel piyasalardan gelen haber akışları da takip edilecek.

Yurt içinde bugün Türkiye ISO imalat sektörü PMI endeksi açıklanacak tek veri olacak. Küresel piyasalar ise PMI verilerini açıklayacak. ABD, TSİ 15:30’da Challenger işten çıkarmalar ve haftalık işsizlik başvuruları verilerini açıklayacak.

Dolar/TL 2018 yılına 5,2930 seviyesiyle veda etmişti.

2019 Yılına 5,29 Seviyesinden Veda EttiFakat yıl ortalamalarına yakın bir işlem hacmi için en erken önümüzdeki haftayı işaret ediyorlar. Baz etkisinin Kasım ayından bu yana tersine dönmesinin ardından tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Aralık ayında %0,49 artış göstereceği tahmin ediliyor. Yıllık enflasyonun ise Kasım’da kaydedilen %10,56 seviyesinden %11,56’ya yükseleceği öngörülüyor. Böyle bir ortamda önümüzdeki günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu