Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar TCMB’nin Faiz Açıklamasıyla Çakıldı

TCMB kararı öncesi güne zayıf başlayan dolar, faizin 200 baz puan artırılmasıyla %2 düştü.
Dolar TCMB’nin Faiz Açıklamasıyla Çakıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranını yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarması üzerine dolarda sert düşüş oldu. Faiz kararı 14:00’da açıklanırken etkileri kura gecikmeden yansıdı.

7,47 TL’de seyreden kur, 200 baz puan ile beklenti üstü gelen artışla 14:05’te 7,32’lik düşük seviyeye geriledi. TSİ 14:10’da dolar TL karşısında 7,34 lirada yüzde 2,04 ekside işlem görüyor.

Dün ABD Merkez Bankası’nın faiz değişikliğine gitmemesi ve oranları %2’lik enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar düşük tutacağını bildirmesiyle kur 7,49 liraya gerilemişti.

Dolar TCMB 7,32 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kritik kararın açıklanacağı güne 7,49 liradan başlayan dolar, FED sonrasında yönünü aşağıya çevirmişti. Gün içinde 7,48 lira düzeyinde düşük seviyeleri test eden kur, bugüne yatay başladı. TSİ 10:45 sularında 7,56 TL ile gün içi yükseğini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararı ile çakılan kur, 7,32 liraya kadar geriledi. 14:25 sularında yüzde 9 civarında ekside işlem görmeye devam ederken düşüşün sürmesi durumunda ilk destek 7,26 lirada bulunuyor.

Buranın aşılması durumunda 7,17 lira düzeyindeki ikinci destek bulunuyor.

Kuru etkileyen TCMB açıklamalarının ayrıntılarına bakıldığında Merkez Bankası’nın sıkı para politikası hususundaki ifadelerini güçlendirdiği görülüyor. Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarı gösteren güçlü veriler oluşana kadar duruşun kararlılıkla sürdürüleceği de bildirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum