Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru S&P Değerlendirmesi Öncesinde Düşüş Eğilimli Hareket Ediyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors bu akşam Türkiye’ye yönelik değerlendirmesini paylaşacak. Tüm gözler dolar kurunda...
Dolar Kuru S&P Değerlendirmesi Öncesinde Düşüş Eğilimli Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), bu akşam Türkiye hakkında değerlendirmesini paylaşarak, not görünümünü söyleyecek. Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirme raporu neticesinde, en son 2018 yılının Ağustos ayında Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürmüş, görünümünü ise durağan olarak bildirmişti.

Bunun gerekçesi olarak ise makro ekonomik dengesizliklerin artması, enflasyon görünümünün bozulması ve TL’deki volatilitenin mali istikrar için risk oluşturması gösterilmişti. Uzmanlar bu akşam yapılacak olan karar açıklamasında da kredi notunda değişiklik beklerken, dolar S&P öncesinde 5,26 liraya gerilemiş durumda.

Haftanın son işlem gününe 5,30’dan başlayan dolar, günün ilk yarısında 5,26 liraya geriledi.

Perşembe günü 5,28’den 5,32’ye çıkan Dolar/TL, bu sabahki işlemlere 5,30’dan başladı. Ancak yükselişle başladığı veri trafiğinin yoğun olduğu gün yönünü eksiye çevirdi. Saat 12:55’te kur 5,2677 liradan işlem görüyor.

Bu sabah yurt içinde TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı işsizlik rakamları ile Aralık ayı toplam ciro endeksleri rakamları izlendi. Yurt dışında ise akşam saatlerinde açıklanacak olan S&P Türkiye kredi notu değerlendirmesi piyasaların radarında olacak.

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, S&P’nin Türkiye’nin notunda ve görünümünde bir değişiklik yapmasını öngörmüyor.

Burak Kanlı S&P ‘nin Türkiye’yi karamsar notlayan bir kuruluş olduğunu ve değişiklik beklemediğini dile getirirken, TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte görünümü “durağan”dan “pozitif”e yükseltebileceğini söyledi. Bu şekilde düşünmesini sağlayan üç faktörü sıralayan Ökte; ilk olarak yeniden dengelenme sürecine girmemizi ve cari açıkta azalma olmasını gösterdi.

İkinci olarak ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ılımlı seyretmesini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini gösteren Ökte son olarak, gelişen ülke forex piyasalarındaki pozitif seyri ve Dolar/TL’deki oynaklık oranlarını söyledi.

Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz de not görünümünde değişiklik olacağını düşünenlerden.

Gerz, seçimden sonra belki yapısal bir reform olacağını ancak halihazırda bir şey yapılmadığı için S&P’nin not artışı yapmasını beklemediğini dile getirdi. Bu tahminlere zıt yönde bir yorum yapan fon yöneticisi Volkan Sarı, görünümün pozitife çevrilme ihtimali olduğunu aktardı. Görünümde artışın piyasaya olumlu yansıyacağını ifade eden Sarı, öte yandan ancak yatırım yapılabilir seviyeye geldiği takdirde sermaye girişinden söz edebileceğimizi söyledi.

Son olarak Noor CM Pazarlama Müdürü Ahmet Uluhan’ın tahminlerine baktığımızda, tıpkı Burak Kanlı gibi değişiklik beklemediğini görmekteyiz. S&P’nin bu toplantıyı pas geçeceğini belirten Uluhan, ekonomide iyileşmeye yönelik vurguların dile getirileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu