Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru, FED ve TCMB Beklentileri ile Yatay Seyre Geçti

FED ve TCMB toplantı kararlarına odaklanan yatırımcılarla birlikte dolar kuru hafta ortasında 8,60 - 8,65 bandında yatay seyrediyor.
Dolar Kuru, FED ve TCMB Beklentileri ile Yatay Seyre Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Düşük risk iştahının hakim olduğu haftaya dolar güçlenerek başlangıç yaptı. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komite (FOMC) toplantısına dair beklentilerin hafta başından bu yana hakimiyeti, yatırımcıların odak noktasını oluşturuyor.

FOMC kararlarında, varlık alımının daraltılması ve pandemi sonrası ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağına dair mesajların aranacak. Kasım veya Aralık ayına işaret edilmesi beklenirken, küresel piyasalardaki endişelerin etkisiyle dolara güvenli liman talebi yükseliyor.

Haftanın ilk işlem gününde 8,7266 liraya kadar yükselen dolar kuru, kazançlarının bir kısmını geri verse de 8,60 – 8,65 bandında dalgalanmaya başladı. 23 Eylül’de kararını açıklayacak olan TCMB’den bir değişiklik beklenmiyor. Ekonomistlerden bazıları merkez bankasının 50 baz puanlık bir indirim yapılırsa kurun 8,80 lira seviyelerine sıçrama ihtimali olduğunu düşünüyorlar.

Bu beklentiler ışığında dolar kuru, TSİ 10:35 sularında %0,03 oranında artıda 8,6305 liradan işlem görüyor.
Dolar Kuru Yüzde 0,03 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur, dünkü işlemlerde 8,6741 liraya kadar yükseldikten sonra gerilemeye başladı ve kapanışı 8,6272 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 8,6268 liradan yataya yakın bir başlangıç yaptı. Asya seansında yatay bir seyir izleyen dolar kuru, yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte geniş bant aralığında dalgalandı.

Kur, TSİ 09:00 sularında 8,6174 ve 8,6272 aralığında dalgalanırken, en yüksek 8,6441 lirayı kaydetti. Kurda yönün belirlenmesi için önce TCMB’den sonra FED’den gelecek açıklamalar belirleyici olacak. TCMB bir değişikliğe gitmese bile beklentilerle birlikte 8,70 lirayı yeniden test etmesi muhtemel görünüyor.

Kurun yukarı yönlü ivmesini artırması durumunda 8,65 ve 8,67 lira seviyeleri kısa vadeli direnç noktaları olarak izleniyor. Aşağı yönde ise 8,60 ve 8,58 lira seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

Dolar kurunun fiyat performansı incelendiğinde ise haftalık %2,39 kazanca işaret ettiği görülüyor. Aylık %2,48 değer kazanan kur, yıllık periyotta %12,61 oranında yükseliş kaydetmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%