Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Karşısında Düşüşe Geçen Dolar 7,36’ya Kadar Geriledi

Haftanın dördüncü işlem gününde önce pozitif, sonra negatif performans sergileyen dolar, günün ikinci yarısında kayıplarını genişletti.
TL Karşısında Düşüşe Geçen Dolar 7,36’ya Kadar Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü 7,40 seviyesinden günü kapatan dolar bu sabah işlemlere yatay bir başlangıç yaptı. Günün ilk saatlerinde 7,46 sınırına dayanan kur, devam eden dakikalarda düşüşe geçti.

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı haftalık para ve banka istatistikleri ile menkul kıymet verileri takip edildi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarındaki artış devam ederken, 8 Ocak haftasında 235 milyar dolar seviyesine ulaştı.
HAFTALIK PARA VE BANKA İSTATİSTİKLERİ
Kaynak: TCMB

TCMB verilerine göre söz konusu dönemde gerçek kişilerin döviz mevduatları 598 milyon dolar artarak, 150,8 milyar dolara çıktı. 399 milyon dolar azalan tüzel kişilerin döviz mevduatları 85,1 milyar dolar kaydedildi. 2020 yılının tamamında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatında toplamda 41,3 milyar dolarlık artış oldu.

Yılın ilk haftasında net uluslararası döviz rezervleri 81 milyon dolar artışla 13 milyar 625 milyon dolara yükseldi. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 642 milyon dolar azalarak 92 milyar 564 milyon dolara geriledi. Altın rezervleri ise bu dönemde 646 milyon dolar artışla, 43 milyar 887 milyon dolara ulaştı.

Dolar kuru günün ilk yarısında 7,4582 liraya kadar tırmandıktan sonra kayba yöneldi.
Dolar 7,36'ya İndi
Kaynak: Piyasa. Paratic.com

Saat 16:45’te %0,35 ekside 7,37’den işlem gören dolarda düşüş isteği devam ediyor. Kasım ayında kırdığı rekorun ardından sert gerileyen ve ondan sonra kalıcı bir yükseliş yakalamayan dolar, ekonomi yönetiminin uyguladığı para politikalarıyla düşüşünü devam ettiriyor.

Ancak doların gerilemesinde sadece yurt içi gelişmelerin etkisinden söz edilemez. ABD’de trilyonlarca dolarlık mali teşvik paketinin açıklanacağı beklentisi de rezerv para biriminin küresel ölçekte zayıflamasına yol açıyor. Ziraat Yatırım analistler doların 7,52 – 7,53 bandını geçememesi halinde aşağı yönde hareketlerin devam edeceğini belirtti.

Uzmanlar bir yandan da ters dolarizasyon konusuna hatırlatma yapıyor. Enflasyonda düzelme olacağı beklentisinin bu duruma zemin hazırlayacağı ifade ediliyor.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal da PPK sunumunda, “Fiyat istikrarını ve enflasyonun düşüşünü gören vatandaşlarımızın ters dolarizasyonu başlatacaklarını düşünüyoruz. Kritik olan hanehalklarının tasarruflarını daha fazla TL varlıklarına yatırması, burada görev bize düşüyor.” sözlerine yer vermişti.

GCM Yatırım analistleri 7,53 barajını aşması halinde 7,70’lerin gündeme geleceğini fakat tersi durumda 7,33 ve 7,30’lara kadar düşüş olacağını aktardı. Kurun 7,40 üzerinde kalmaya devam ettiği sürece pozitif görünümünü koruyacağı dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%