Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 7,24’e Geriledi, Türk Lirasının Kazancı %2,5’e Yaklaştı

Günün ilk saatlerinde başlattığı düşüşünü ekonomik büyüme verilerinin ardından sürdüren döviz kurları, kayıplarını genişletti.
Dolar 7,24’e Geriledi, Türk Lirasının Kazancı %2,5’e Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftaya 7,40 civarından başlayan dolar, günün ilk saatlerinden bu yana düşüş eğilimli hareket ediyor. Ekonomik büyüme verileri öncesinde 7,37 civarında seyreden kur rakamların açıklanması ile birlikte kayıplarını genişletti.

Dolar/TL saat 15:17’de %2,24 ekside 7,25 seviyesinden işlem görüyor.
Dolar Kuru Düşüş Hızlandı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

%1,8 artan gayrisafi yurt içi hasıla verilerinin ardından dolar önce 7,29’a geriledi. Sonrasında 7,35 üstünü gören kur, gün ortasında yönünü bir kez daha aşağı çevirerek 7,24’e kadar indi. Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi konumunda.

Pandemi nedeniyle tüm dünyada ekonomik faaliyetler durma noktasına geldi. Birçok ülkede tarihin en kötü krizi yaşandı. Geçtiğimiz yıl Çin ve Türkiye ekonomide büyüme sağlayan iki ülke oldu.

Ekonomistlerin geneli %2 – 2,5 arasında büyüme bekliyordu. Açıklanan rakam beklentinin altında kalsa da pazartesi günü piyasalara etkisi olumlu oldu. Borsa İstanbul %2,3 kazançla, 1505 puana çıktı.

Saat 15:23’te %2,62 artıda 8,73 liradan işlem gören Euro, Cuma günkü kazancını geri verdi.
Euro 8,72'ye Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Euro geçen haftanın son işlem gününde 9,07’ye kadar çıktı. Kapanışa doğru hafif gerileyerek 8,96’ya indi. Bu sabah 8,92 civarından açılan Euro, büyüme rakamlarının ardından 8,72’ye indi.

Türk lirası gelişmekte olan ülke paralarının Euro karşısındaki performansını gösteren grafikte, listenin en üst sırasında yer alıyor. En çok değer kazanan diğer gelişen ülke paraları TL’den sonra Güney Kore wonu, Rus rublesi ve Güney Afrika randı olarak devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu