Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Güne 11,58 ile Rekor Seviyeden Başladı

Türk lirası ABD para birimi karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Kur 11,58 ile yeni zirveyi kaydetti.
Dolar Kuru Güne 11,58 ile Rekor Seviyeden Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün akşam 11,47 seviyesini aşan dolar, bu sabah yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte yeni zirveyi gördü. Kur geçtiğimiz hafta Cuma günü 11,34 seviyesine kadar çıkmıştı.

Dün 10,95’e kadar çekilen kur kapanış 11,40 seviyesinden yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların ardından ise zirveyi bir miktar daha yukarı taşıdı.

Dolar saat 09.18’de 11,58 lira ile tüm zamanların en yükseğinden işlem görüyor.
Dolar 11,58
Kaynak: Paratic Piyasalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam yaptığı açıklamalarda, kur ve faiz konusuna değindi. “Ülkemizi, bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız” diyen Erdoğan, Türkiye’yi denklemin dışına itmek isteyenlerin kur ve faiz artışları üzerinden oynadıkları oyunu gördüklerini söyledi.

Konuşmasında dikkat çeken bir diğer kısım ise “Ya ülkemizde eskiden beri hakim olan anlayışı sürdürerek yatırımdan, üretimden, büyümeden, istihdamdan vazgeçecektik ya da kendi önceliklerimize göre yolumuza devam ederek tarihi bir mücadeleyi göze alacaktık. Türkiye, belki de tarihinde ilk defa kendi ihtiyaçlarına ve gerçeklerine uygun bir ekonomi politikası izleme fırsatı elde etmiştir.” sözleri oldu.

Dolar bu açıklamaların yapıldığı sırada 11,4732 seviyesine çıktı. Ardından hafif gerilese de bu sabah yeniden tırmanışa geçti. Türk lirası karşısında son bir hafta içindeki artış oranı %10,69, bir ayda %18,92, bir yılda %44,78 oldu.

Unicredit ekonomistleri Türk lirasında likidite kısıtlamaları uygulanmasını beklediklerini ve kurdaki değer kaybının önlenmesi için ilk olarak rezervlerin kullanılabileceğini bildirdi. Bu önlemlerin uzun vadede işe yaramayacağı ve faiz artışının kaçınılmaz olduğu ifade edildi.

Bugün yurt içinde piyasaları etkileyecek bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında imalat satın alma yöneticileri endeksleri izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu