Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Yönünü Yeniden Aşağı Çevirerek 7,11’lerde Geziniyor

Yoğun ekonomik verilerle başlayan Şubat ayının dördüncü gününde dolar, dün gösterdiği dalgalanmanın yerini düşüşe bıraktı. TCMB'nin açıkladığı reel efektif döviz kuru ise Ocak'ta 66,28 oldu.
Dolar Kuru Yönünü Yeniden Aşağı Çevirerek 7,11’lerde Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurtiçi veri gündeminin yoğunluğu ve pandemiye yönelik yeni gelişmelerden etkilenen dolar, Perşembe günü sabah saatlerinde önce 7,17’leri görüp ardından yönünü yine aşağı çevirdi.

Çarşamba günü Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın yaptığı enflasyon açıklamalarının ardından 7,18’leri gören kur, ardından yükselişe yönelmişti.

Son günlerde düşüş eğiliminde olan dolar/TL kuru saat 14:34’te 7,1145 liradan işlem görüyor. Bugün sabah saatlerine göre düşüş sergileyen kurun Ocak ayı enflasyonuna ilişkin beklentilerini etkili olduğu düşünüldü.
Dolar Kuru Düşüş Hızlandırdı
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Salı günü 7,09’lara kadar düşen dolar, aynı gün içinde sert dalgalanmalar yaşayarak 7,20’lere kadar çıkmıştı. Dün ise piyasaların gözü kulağı TÜİK’in enflasyon verilerindeydi.

Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı’nda virüse yönelik kısıtlamaların kalkıp kalkmayacağı ve gıda ürünlerindeki fiyat artışları vatandaşların merak ettiği konulardandı. Fakat Erdoğan, düşük faizin önemine dikkat çekerek daha çok yüz yüze eğitimin başlayacağı konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Türk lirası, bir süredir dolar karşısında güçlü bir performans sergiliyordu. Bu da kurun 8,58’lerden 7 lira seviyelerine kadar düşmesine zemin hazırladı.
TL Dolar Karşısındaki Seyir
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Öte yandan doların gelişmiş ve gelişmekte olan para piyasaları karşısında bugün değer kazandığı görüldü. Yurt dışında açıklanan ABD hizmet PMI ve ADP özel sektör istihdamının olumlu bir tablo çizmesiyle de dolar son 2 aylık zirvesine tutunmaya devam etmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan reel efektif döviz kuru verileri ise yurt içi ekonomi gündeminin bir diğer gelişmesi oldu.
2021 Ocak Reel Efektif Döviz Kuru
Görsel Kaynak: TCMB

2021 Ocak ayına ilişkin veriler, 66,28 olarak açıklanırken bu aynı zamanda tarihin en düşük seviyesi olan 60,45’ten toparlanmaya geçildiğini gösterdi. Bir önceki ay olan Aralık’ta ise bu rakam 62,31 olarak yine iyileşme belirtileri göstermişti.

Açıklanan rakamlar TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunun Ekim ayında kötüleşmeye başlayıp Kasım’da tarihi düzeyde düşmeye başladığını ve Ocak’ta ciddi bir toparlanmaya geçtiğini gözler önüne serdi.

Aynı tablo, gelişmekte olan ülkeler bazlı reel efektif döviz kurunun da Ocak 2021’de iyileştiğini gösterdi. O da aynı şekilde Kasım’da 50,16 ile gerileme kaydetmişti.

Açıklanan verilerin ardından dolar kurunda önemli bir gelişme kaydedilmedi. Kur, saat 15:06 sularında 7,11’lerdeki seyrine devam ediyor. TCMB ise Ocak enflasyonunun ardından parasal istikrardan ödün vermeyeceğini bir kez daha hissettirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%