Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kritik Savaş Direncini Kırdı! 15 TL’ye Gidiyor

Savaş ikinci haftasını tamamlamaya ilerlerken dolar, Aralık’taki rekordan sonra en güçlü değerine çıktı. Kritik direnci kırarken beklentiler yüksek! İşte son durum;
Dolar Kritik Savaş Direncini Kırdı! 15 TL’ye Gidiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL 24 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya harekat emri vermesiyle 14,65’e kadar yükselmişti. Ardından 14 TL altına gerilese de son 4 seanstır 14 TL üzerinde kalıcılık kazandı.

Bugün piyasalar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’dan petrol ve gaz ithalatını yasaklamasıyla hareketlendi. Aynı zamanda FED’in Mart toplantısına yönelik beklentiler doları destekliyor.

FED Başkanı Jerome Powell, Mart’ta 25 baz puanlık artırıma işaret etse de yüksek enflasyonun sürmesi durumunda daha agresif bir sıkılaştırma için açık kapı bıraktı. Dolar, hem jeopolitik gelişmeler hem de FED fiyatlamasıyla güçlendi.

1 Yıl Önce 7,7 Lira Olan Dolar Bugün 14,66 Lirayı Denedi

1 Yıl Önce 7,7 Lira Olan Dolar Bugün 14,66 Lirayı Denedi
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

4 Mart’tan bu yana 14 TL altına inmeyen dolar kuru, bugün hareketlendi. Açılışı 14,46 TL ile yapan USD/TRY, ilk başta 11.30 sıralarında 14,6601 lirayı denedi. Ardından 14,6649’u gördü. Böylece 21 Aralık sonrası en güçlü değerine ulaştı.

Dolar 20 Aralık’ta 18,40 TL ile tüm zamanların yükseğini görmüş ve ardından hükümet tarafından açıklanan önlemlerle gerilemeye başlamıştı.

Yazım sırasında yüzde 1’in üzerinde artan dolar, son verilere göre bir ayda yüzde 8 değerlendi. Geçen yıl bu zamanlarda 7,6 TL seviyelerinde olan doların yıllık getirisi ise yüzde 93’e yaklaştı.

Dolar kuru, savaş ve FED fiyatlamasında yükselen ABD dolar endeksinden (DXY) pozitif etkileniyor. DXY, bugün 99,12 ile Mayıs 2020 sonrası en güçlü seviyelerinde fiyatlanırken piyasalar yarın açıklanacak ABD enflasyon verisini bekliyor.

Ocak’ta yüzde 7,5’le 40 yılın rekorunu kıran ABD enflasyonunun Şubat’ta yüzde 7,9’a yükseleceği öngörülüyor. Yatırımcılar 14. Gününde gerileme belirtisi göstermeyen Rusya-Ukrayna savaşını izlerken güvenli liman pozisyonu doları pozitif etkiliyor.

Dolar için Hedef 15 TL!

Uzmanlar, savaşı çevreleyen belirsizlikler ortasında doların yükselişi sürdürmesini bekliyor. GCM uzmanları günlük analizlerinde özellikle 24 Şubat 2022 zirvesi 14,64 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlerin, mevcut pozitif görünümün güçlenmesini sağlayabileceğini belirtti.

Bunu psikolojik 15,00 seviyesine doğru yeni bir ralli düşüncesini gündeme taşıyabileceği eklendi.

Tacirler Yatırım’a göre teknik göstergeler USD/TRY paritesine yönelik kısa vadeli risklerin yukarı yönlü olduğuna işaret ederken, devam eden jeopolitik riskler ve dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin teknik göstergeleri doğrular nitelikte olduğu görülüyor.

Buna göre kur 14,00 seviyesi üzerinde işlemleri sürdürürse yukarıda 14,45, 14,85 ve 15 seviyeleri takip edilecek. Anadolu Yatırım ise kurda 24 Şubat’ta savaşın ilk günü test edilen 14,65 ilk hedef direnç noktası olmak üzere 14,80-15,00 dirençlerinin gündemde olabileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu