Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Yılın En Büyük Artışı Beklenen Enflasyon Öncesi 7,85’ten İşlem Görüyor

Yurt içi piyasaları TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarını beklerken, dolar sakin seyrediyor. Ekonomistler yıllık en büyük enflasyon oranının gelmesini bekliyor.
Dolar, Yılın En Büyük Artışı Beklenen Enflasyon Öncesi 7,85’ten İşlem Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü yurt içi piyasaların takip edeceği en önemli konu birazdan açıklanacak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarının Kasım ayında yılın en büyük artışını gerçekleştirmesi bekleniyor. Ortalama beklenti enflasyonun yıllık %12,7 artması yönünde.

Enflasyon bir önceki ay olan Ekim’de aylık %2,13 artarken, yıllık bazda %11,89 seviyesinde gelmişti. 21 kurumun yanıtlarının yer aldığı ankette aylık en yüksek artış beklentisi %2,5, en düşük %0,7 olarak aktarıldı.

Analistler 2020 sonunda enflasyonun %11,9 ila %20,6 arasında gerçekleşmesini bekliyor. Piyasaların kritik makroveriye odaklandığı şu dakikalarda dolar kuru 7,85’ten işlem görüyor.

Dün 7,86 seviyesinden kapanan dolar bu sabah hafif düşüşle güne başladı.
Dolar 7,85
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 09:25’te 7,85 liradan işlem gören dolar açılışın ardından 7,84 ila 7,87 arasında hareket etti. Kasım ayının ilk haftasında 8,58’e çıkarak tarihinin en yüksek noktasına ulaşan dolar, ekonomi yönetiminde alınan tedbirlerin etkisiyle Türk lirası karşısında %8’den fazla değer kaybetti.

Rekor seviyenin 1 liradan da fazla altına inen kur, ayın geri kalan haftalarında da düşük seviyede bulundu. Analistler 7,91 seviyesinin aşılmadığı sürece tepki satışların devam edeceğini ve düşüşlerin süreceğini belirtiyor. Eğer bu seviye üzerinde kalıcı olmayı başarabilirse sırasıyla 8,04 – 8,08 – 8,10 bölgesine doğru bir yükseliş beklentisi hakim.

AHL Forex Dolar Analizi

7,91 altında dört saatlik kapanışlarda ise 7,80 – 7,77 ve 7,74 seviyeleri gündeme gelecek. 7,70 altına inmesi durumunda ise 7,66 – 7,6 – 7,56 – 7,50 seviyelerine doğru geri çekilmeler olmasına olası bakılıyor. Piyasa.paratic.com anketine yanıt veren kullanıcıların %76’sı doların yarın yükseleceğini düşünüyor. Euro ise şu dakikalarda 9,52’den işlem görüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 19 Kasım toplantısında 475 baz puanlık faiz artışı yaparak enflasyon vurgusunu yinelemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Türkiye’yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şarttır.” diyerek, alınan önlemler sayesinde enflasyonun yakın zamanda düşüşe geçeceğinin sinyalini vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu