Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Haftaya Sakin Başlarken, Euro Zirveyi Tazeledi

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününde 8,58, Euro ise 10,47 civarından işlem görüyor. Gözler ekonomik büyüme rakamlarında.
Dolar Haftaya Sakin Başlarken, Euro Zirveyi Tazeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirası geçtiğimiz hafta gelişen ülke piyasalarından negatif ayrışarak tarihinin en düşük seviyelerine geriledi. Dolar, Euro ve sterlin olmak üzere her üç önemli döviz kuru rekor seviyelere yükseldi. Yeni haftada ise daha sakin bir başlangıç izlemekteyiz.

Cuma günü 8,56’dan kapanan dolar, bu sabahki işlemlerde de aynı seviyelerde seyrediyor.
Dolar Kuru 8,58
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

24 Mayıs haftasına 8,42 civarından başlayan dolar, Pazartesi ve Salı günü sakin seyredip, Çarşamba sonrası yükselişe geçti. En keskin ivmelenme Perşembe ve Cuma günü yaşandı. 27 Mayıs işlemlerinde 8,42’den 8,54’e fırlayan dolar, 28 Mayıs’ta 8,6136 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Böylelikle Türk lirası karşısında haftalık bazda %2,24 oranında artış gösterdi. Saat 08.45 itibarıyla spot piyasada 8,5848’den işlem görüyor. Serbest piyasada 8,53’ten alınıp 8,52’den satılıyor. Geçtiğimiz hafta yurt içinde çok sakin bir veri gündemi yaşanmasına karşın döviz kurlarında görülen hareketliliğin yeni haftada da devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Euro kuru ise 10,47 TL’den alınıp 10,45’ten bozduruluyor.
Euro 10,47
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta son işlem gününün ilk saatlerinde 10,47 ile tarihi rekorunu kıran Euro kapanışta 10,44’ü kaydetti. 31 Mayıs haftasına ise yatay başlayarak, rekorun çok hafif üstüne çıktı. Geçen hafta 10,4730’u kaydeden kur, bu sabah 10,4759’u gördü.

Türk lirası an itibarıyla Euro ve dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi konumunda. Euro kuru haftalık bazda %2,10, aylık %4,97, yıllık olarak ise %38,33 oranında artış gösterdi.

Yurt içinde bugün açıklanacak en önemli veri Türkiye ekonomisine dair büyüme rakamları olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından saat 10.00’da açıklanacak ilk çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla verileri, piyasaların odağında yer alacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu