Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Faizde Değişikliğe Gitmeyen FED Sonrası 6,97’de Seyrediyor

FED, piyasanın beklentisine paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Başkan Powell, ekonomide toparlanma olana kadar düşük faize devam edileceğini söyledi. Dolar FED sonrasında fazla değişmedi.
Dolar, Faizde Değişikliğe Gitmeyen FED Sonrası 6,97’de Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) aldığı kararı duyurdu. 2 gün süren Temmuz toplantısında beklendiği gibi federal fonlama faizinde değişikliğinde gitmedi.

Yapılan açıklamada koronavirüs pandemisinin ekonomide yarattığı etkileri hafifletmek için oy birliğiyle gösterge faiz oranının %0 – 0,25 arasında tutulmasına karar verildiği bildirildi. Açıklama sonrasında Dolar/TL paritesi çok fazla değişiklik göstermedi, ABD Dolar Endeksi artıda seyrediyor.

Toplantının özet metninde ekonominin büyük miktarda virüsün gidişatına bağlı olacağı ifade edildi.

FED, Temmuz toplantısında repo ve swap hatlarını 31 Mart’a kadar uzattığını açıkladı. Ekonominin iyileştiğinden emin olana kadar da faizleri düşük seviyelerde tutmaya devam edeceklerinin altı çizildi. ABD, 4 milyon 568 bin Covid-19 vakası ve 153 bin can kaybıyla salgından en fazla etkilenen ülke konumunda.

Mayıs sonu Haziran başı itibarıyla işyerleri yavaş yavaş açılmaya başladı. FED açıklamasında da ekonomik faaliyetlerde ve istihdamda meydana gelen sert kayıpların ardından, son haftalarda toparlanma sinyallerinin alındığı ifade edildi.

FED Başkanı Powell Açıklaması

FED Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada pandeminin enflasyon üzerinde çok önemli etkisi olduğunu vurguladı. Ekonomide toparlanma başlasa da genel görünüme dair belirsizliğin sürdüğünün altını çizdi.

Tam anlamıyla toparlanmanın ancak insanların kendini güvende hissettiğinde gerçekleşeceğini söyleyen Powell, pandemi nedeniyle ertelenen politika çerçevesi değerlendirmesine devam edeceklerini aktardı.

Maliye politikasının FED’in çözemediği sorunları çözebileceğini belirten Powell, bir süre enflasyon yerine dezenflasyonist baskılarla mücadele edeceklerini anlattı. Gerekli gördükleri takdirde ileriye dönük yönlendirme ve varlık alımlarını ayarlamaya gidebileceklerini açıkladı.

Çarşamba günü 6,97’den kapanan dolar kuru, bu sabah yatay bir başlangıç yaptı.
Dolar 6,97'de Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yaklaşık iki aya yakın bir zaman 6,85 civarında sabitlenip kalan dolar, bu hafta sessizliğini bozdu. Salı günü ani bir yükseliş gösteren kur, gece saat 04:00 sularında 7 lirayı aştı. TSİ 09:41’de ise %0,09 artıda 6,9806’dan işlem görüyor.

Dün Türk lirası gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kaybedendi. Bu sabahki tabloya baktığımızda onun yerini Güney Afrika randının aldığını görmekteyiz.

Analistler 7 liranın üzerinde kalıcılık sağlayıp sağlamayacağının makroekonomik gelişmelere bağlı olduğunu belirtiyor. FED sonrasında doların G – 10 paraları karşısındaki gücünü ölçen ABD Doları Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Döviz Endeksi %0,2 arttı. Dolar Endeksi ise %0,12 artıda 93.543 puanda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu