Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Faiz İndirimi Sonrasında 6,0815’e Yükseldi

Merkez Bankası öncesinde 6,06’da seyreden dolar kuru, faiz indirimi açıklamasıyla 6,08’i aştı.
Dolar Kuru Faiz İndirimi Sonrasında 6,0815’e Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ikinci Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirdi. Bu karar ile %11,25 olan faiz oranı %10,75’e gerilemiş oldu. Karar öncesinde 6,06’da seyreden dolar, faiz indiriminin açıklanmasıyla birlikte gün içi en yükseğini gördü. Saat 14:55’te 6,0784 liradan işlem görüyor.

Merkez Bankası açıklaması sonrasında 6,0815’e çıkan dolar, yaklaşık 9 ayın en yükseğini gördü.

Faiz İndirimi Sonrası DolarTCMB bugünküyle birlikte son 6 toplantıda faiz indirimi uyguladı. 2019’un son dört, bu yılın ilk iki toplantısında alınan indirim kararıyla politika faizi %24’ten %10,75’e inmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada faizleri ve enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığın sürdüğünü söyledi.

Faizlerin bir dönemde %40’larda seyrettiğini belirten Erdoğan, şu anda %10 civarında olduğunu söyledi. Ekonominin dinamiklerini güçlü tutmaya özen gösterdiklerini ve son bir buçuk yıldır büyük mücadele verdiklerini dile getirdi. Alınan tedbirler sayesinde kur saldırılarının da önüne geçtiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, 2020’yi %5 büyüme hedefiyle kapatacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı’nın her söyleminde dile getirdiği düşük faiz meselesinde ekonomistler aynı fikirde değil. Şubat toplantısı için yapılan ankette genel beklenti değişiklik olmayacağı yönündeydi. İndirim bekleyenler 25 – 75 baz puan arasını işaret ederken, 25 baz puandan fazlasının Türk lirasına zarar vereceği söylendi. Nitekim kurun faiz indirimine verdiği ilk tepki de bu yönde oldu. Merkez Bankası’nın ölçülü de olsa faiz indirimi yapmasının ardından dolar 6,08’i aştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum