Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Faiz Değişikliği Yapmayan FED Sonrasında Yatay Seyrini Koruyor

FED enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar faizleri artırmayacaklarını ve ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Dolar karar sonrasında çok değişmedi.
Dolar, Faiz Değişikliği Yapmayan FED Sonrasında Yatay Seyrini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para ve Kur Politikası sunumunun ardından 7,76’ya kadar gerileyen dolar, bu sabah da güne sakin başladı. Başkan Ağbal, enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını, gerekirse daha sıkı bir para politikası duruşu sergileyeceklerini söyledi.

Dolar söz konusu açıklamaların ardından yatay dar bir bantta dalgalanarak, günü 7,80’den kapattı. Bu hafta piyasaların radarında olan en önemli konulardan biri Amerikan Merkez Bankası’nın aylık toplantısıydı. FED, piyasanın beklediği gibi faiz değişikliği yapmayarak %0 – 0,25 arasında bıraktı. Dolar ve Euro FED sonrasında sakinliğini koruyor.

FED kararının açıklandığı sıralarda 7,80 civarında seyreden Dolar/TL, Perşembe günü yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte hafif geriledi.
Dolar 7,78'de Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Saat 08:00 sularında 7,79 liradan işlem gören dolar, işlemlerin başlamasıyla birlikte 7,75’e çekildi. Saat 09:14 sularında ise %0,27 ekside 7,78’den işlem görüyor. Türk lirası, Meksika pezosundan sonra dolar karşısında en dirençli kalan gelişen ülke parası oldu.

Yıllık bazda %26’ya yakın yükselen dolar, ekonomi yönetiminin son iki aydır aldığı önemli hamlelerin ardından aylık %8 düşük seviyeden işlem görüyor. Analistler 7,77 üzerinde kaldığı sürece yukarı yönde hareket etmek için istekli olacağına dikkat çekiyor.

FED, iki gün süren toplantının ardından yaptığı açıklamada varlık alımlarının aylık 120 milyar dolar olarak sürdüreceğini bildirdi. Enflasyon ve istihdamda kayda değer bir iyileşme oluncaya kadar da varlık alımlarının devam edeceğini aktardı. Dolar likiditesi sağlamak için merkez bankalarıyla kurulan swap hattının 2021’in Eylül ayına kadar sürdürüleceği söylendi.

FED Başkanı Jerome Powell, ekonomide toparlanmanın beklenenden daha iyi olduğunu fakat yine de işsizliğin Kasım’da yüksek kaldığını söyledi. Enflasyonun bir süre %2’nin üzerinde seyretmesine izin vereceklerini söyleyen Powell, önlerindeki yolun çok belirsiz olduğunu sözlerine ekledi.

Şu dakikalarda 9,52 liradan işlem gören Euro ise, güne 9,56’dan başladı.
Euro 9,53'te Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü Ağbal’ın sunumunun ardından 9,45’e gerileyen Euro, kapanışı 9,51’den yaptı. Dün akşam hem yurt içi hem de yurt dışı piyasaların takip ettiği en kritik konu olan FED kararı açıklanmadan önce 9,53’te seyrediyordu. FED’in ekonomiyi destekleyeceğinin sözünü veren açıklamasının ardından 9,47’ye indi. Bu sabah ise 9,56 seviyesinden açılıp 9,51’e kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%