Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar ve Euro Cumhurbaşkanının Konuşmasıyla Önce Yükseldi, Sonra Geriledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB Şurası’nda yüksek faiz istemediğine dair açıklamada bulundu. Bunun ardından borsa ve döviz kurlarında dalgalanma baş gösterdi.
Dolar ve Euro Cumhurbaşkanının Konuşmasıyla Önce Yükseldi, Sonra Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonla mücadelenin öncelikli konuları arasında yer aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı, yatırımcıları yüksek faize ezdirmemeleri gerektiğini belirtti.

Fiyat ve finansal istikrar çerçevesinde hedeflerinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu, uygulanacak politikaların büyüme ve istihdam odaklı olacağını açıkladı. Koronavirüs salgınının yarattığı olumsuzluklara rağmen yılı pozitif bir büyümeyle bitireceğimizi söyledi.

Türkiye’nin yatırım ve ticaretin yükselen merkezi olarak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, mevcut sorunları piyasa odaklı yaklaşımla çözeceklerini dile getirdi.

Erdoğan TOBB Konuşması

Piyasalar yarın yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kasım toplantısından çıkacak karara odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada piyasa güvenini artırıcı açıklamalarda bulunurken faiz artışı beklentisi de yükselmişti.

Ancak yarınki kritik toplantı öncesinde TOBB Şurası’nda yaptığı konuşmada yüksek faizden yana olmadığını ifade eden açıklamaları sonrasında döviz kurlarında oynaklık meydana geldi.

Erdoğan’ın konuşması sonrasında 7,79 seviyesini test eden dolar yeniden düşüşe geçti.
Dolar 7,78 - 7,68 Arası Dalgalandı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru 6 Kasım’da 8,58 ile tüm zamanların zirvesine ulaşmıştı. Söz konusu rekorun devamındaki hafta sonu Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine Naci Ağbal getirildi. Yine aynı hafta sonu Pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ederek yerine Lütfi Elvan atandı.

Her iki ismin açıklamaları sonrasında döviz kurlarında sert düşüşler meydana gelirken, Türk lirası dolar karşısında %10’dan fazla değerlendi.

Piyasaların günlerdir 475 baz puan civarında faiz artışı yapılacağını fiyatlamasıyla birlikte dolardaki sakinlik de devam ediyor. Dün 7,69 seviyesinden kapanan kur bu sabah yükselişle başladı.

Erdoğan’ın faiz artışı olmayabileceğini düşündüren sözlerinin ardından 7,7897 TL’ye kadar yükseldi. Fakat sonrasında yeniden yön değiştirerek 7,68’e indi. Saat 16:48’de ise %0,10 değer kazancıyla 7,70 liradan işlem görüyor.

Euro kuru ise haberimizi hazırladığımız şu sıralarda, %0,16 artıda 9,15’ten işlem görüyor.
Euro 9,25'ten Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Faizlere yönelik açıklamanın ardından dolar ile paralel bir grafik çizen Euro, önce 9,2485’e kadar çıktı. Fakat sonrasında keskin bir düşüş sergileyerek 9,12’ye indi. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında, Euro karşısında en zayıf performansı gösteren Türk lirası oldu.

Analistler 9,03 – 9,09 bandının destek, 9,23 – 9,31 bandının direnç seviyeleri olduğunu belirtiyor. Euro aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin açıklamalarının da etkisiyle hareket ediyor. Lagarde artış gösteren virüs vakalarının ekonominin önündeki en tehlikeli risk olmaya devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%