Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi %6’ya Yaklaşması Beklenen TÜFE Öncesi Artıyor

Dolar endeksi, küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyonu öncesinde yükseliyor.
Dolar Endeksi %6’ya Yaklaşması Beklenen TÜFE Öncesi Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü test edilen 94,62’lik bir yılın zirvesinin ardından gerileyen dolar endeksi, bugün enflasyon rakamlarının FED’i nasıl yönlendireceğine dair beklentiler ortasında güçleniyor.

Dün en son 93,95’te işlem gören ABD dolar endeksi (DXY), gün boyu yukarı yönlü hareket etti. TSİ 12.35’te yüzde 0,28 artıda duran DXY’nin bulunduğu aralık 93,97 – 94,20 oldu.

Son verilere göre doları emsal sepetine karşı izleyen endeksin 5 günlük getirisi yüzde 0,34’e çıktı.
ABD Dolar Endeksi 10 Kasım
KAYNAK: MarketWatch

Yıl başından bu yana DXY’de kazanç ise yüzde 4,7’lerde kaldı.

Yön için küresel piyasaların merakla beklediği ABD’nin Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamları izleniyor. Eylül’de yüzde 5,4’le 13 yılın yükseğine çıkan yıllık enflasyon oranının Ekim’de yüzde 5,8’e ulaşması bekleniyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek TÜFE’nin ise yıllık bazda yüzde 4’ten yüzde 4,3’e artacağı öngörülüyor. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon okumasının doları destekleyeceği düşünülüyor.

ING günlük notunda ABD manşet enflasyonunun, bugünkü okumada yüzde 6 seviyesine yaklaşmaya hazır göründüğünü belirterek doların, Fed’in oran beklentilerinin şahin bir şekilde yeniden fiyatlandırılmasından fayda sağlayabileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu