Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Yükseliyor! Yönünü 100’e Çevirdi!

ABD para birimini emsal sepetine karşı izleyen dolar endeksi, en son Mayıs 2020’de gördüğü seviyelere yükseldi. İşte son durum…
Dolar Endeksi Yükseliyor! Yönünü 100’e Çevirdi!
Yorum

Amerikan dolar endeksi (DXY), beklenenden daha güçlü gelen ABD istihdam raporunun etkisiyle yükselişi hızlandırdı. Mayıs 2020 sonrası ilk kez 98,60 seviyesinin üzerine çıkan DXY, 99’a yaklaştı.

Yazım sırasında alıcılı seyrini sürdüren dolar endeksi, 98,92 ile 1,5 yılı aşkın sürenin en güçlü değerini kaydetti. Dolar endeksi son dönemde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle piyasaların güvenli liman iştahından faydalandı.

ABD Dolar Endeksi Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, bugün yaptığı bir açıklamada Rusya-Ukrayna savaşının etkileri göz önüne alındığında, genel olarak doların değer kazanmasının anlaşılır şekilde devam ettiğini söyledi.

Mevcut enflasyonist baskıların olduğu bir zamanda diğer ülkeler için yayılmalar göz önüne alındığında buna dikkat etmenin gerekli olduğunu aktardı.

Bugün yayımlanan ING notu da Rusya-Ukrayna savaşı ve FED fiyatlamaları gibi çoğu faktörün daha güçlü dolara işaret ettiğini belirtti.

Yükseliş ABD Tarım Dışı İstihdamla Desteklendi

Bugün ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rapora göre ekonomi Şubat’ta 678 bin iş ekledi. Bu, 400 bin artış yönündeki piyasa tahminlerinin çok üzerinde gerçekleşti.

Dolayısıyla ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mart ayında faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentiler arttı.

Zaten Fed Başkanı Jerome Powell son sunumunda Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımına işaret etti. Ayrıca enflasyon beklendiği gibi düşmezse daha şahin bir hareketin kapısını da araladı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans bugün veriler üzerine yaptığı açıklamada istihdam piyasasının gücünü vurguladı. Verinin Fed’in faiz artırma kararını değiştirmeyeceğini belirterek plana sadık kalınacağının sinyalini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%