Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Daralma Desteğiyle 1 Ayın Yükseğinde Temkinli Duruyor

Dolar endeks, FED'in beklenen toplantı sonucu öncesi temkinli hareket ediyor.
Dolar Endeksi Daralma Desteğiyle 1 Ayın Yükseğinde Temkinli Duruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Doları emsal sepetine karşı izleyen ABD dolar endeksi, kritik FED gününde 93 üzerinde hareket ediyor.

Dün en son 93,20’de işlem gören dolar endeksi, 22 Eylül seansına 92,23’le hafif artıda başladı.

Bu bir ayın yüksek seviyesine yakın kalırken ABD Merkez Bankası’nın daralma çizelgesine dair daha fazla ipucu vereceğine yönelik beklentiler doları destekledi.
Dolar Endeksi FED Öncesi Artıda
Kaynak: MARKETWATCH

Evergrand’a ilişkin potansiyel endişeler ortasında dolar endeksinin alıcılı seyri dikkat çekti. Bununla birlikte FED öncesi temkinliliği sürdürdüğü görüldü.

TSİ 10.10’da yüzde 0,05 artıda hareket eden dolar endeksi gün içinde 93,18 – 93,29 aralığında kaldı. 5 günde yüzde 0,75 değerlenen dolar endeksi bir ayda yüzde 0,50’ye yakın artış kaydetti. Yıl başından bu yana yüzde 3,70 değerlenirken bir yılda ise yüzde 1,2 yükseldi.

Küresel piyasalar Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı sonuçlarına odaklanmışken olası bir daralmanın doları yeni zirvelere yönlendirebileceği düşünülüyor. Bununla birlikte son veriler FED’in teşvikleri ne zaman kesmeye başlayacağına dair görüşleri ikiye bölüyor.

Bir kesim FED’in daralmaya gitmek zorunda olduğunu düşünürken bir kesim enflasyonist baskıların geçici olduğu ve FED’in geçen toplantılardaki gibi beklemede kalacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu