Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Haftanın İlk Gününde 3 Ayın Düşük Seviyelerine Yakın

Yeniden 90 altına inen ABD dolar endeksi, 3 ayın düşük seviyelerine yakın hareket ediyor.
Dolar Endeksi Haftanın İlk Gününde 3 Ayın Düşük Seviyelerine Yakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar endeksi, ABD GYSİH’sinin (gayri safi yurt içi hasıla) ikinci tahmininin ve Başkan Joe Biden’ın 2022 bütçesinin açıklanacağı haftaya 90’ın hafif üzerinde başlarken sonrasında eşiğin altına düştü.

Cuma günü en yüksek 90,15’i gören ABD dolar endeksi (DXY), 90,02’lik kapanışın ardından yeni haftaya 90,03’le başladı. Gün içinde en yüksek 90,08’e çıkarken en düşük 89,93’ü test etti. TSİ 10.20 sıralarında yüzde 0,09 kayıpla 89,94’te seyrettiği görülüyor.

Bu da Cuma günkü 89,65’lik düşük seviyeye, dolayısıyla 3 ayın zayıf değerine yakın olduğunu bildiriyor.
ABD Dolar Endeksi 24 Mayıs
Kaynak: MarketWatch

Geçen haftanın son günü açıklanan rekor PMI verileri doları hafif yükseltse de geniş zayıflık devam ediyor. Çarşamba günü yayımlanan FED tutanakları da beklenenden erken bir sıkılaşma planının sinyalini verdi.

Dolardaki zayıflığın hafta boyunca süreceği düşünülürken GSYİH ve bütçe dışında doların yönü için tüketici güveni ve yeni konut satışları odak noktasında olacak.

Aynı zamanda artan enflasyon tehdidi soru işaretleri yaratırken Cuma günü açıklanacak ABD kişisel tüketim harcamaları verileri, piyasalar için en büyük testlerden biri olacak.

Öte yandan bugün birçok Avrupa piyasasının tatil olmasının da etkisiyle dolarda yatay seyrin korunacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu