Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi 7 Ayın Düşüğündeki İstihdam Artışıyla 92 Altına Geriledi

ABD ekonomisi, Ağustos’ta 235 bin iş eklerken bu 7 ayın en düşüğü oldu. Beklentinin çok altında gelen rakam sonrası dolar endeksi 92 altına sert düştü.
Dolar Endeksi 7 Ayın Düşüğündeki İstihdam Artışıyla 92 Altına Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD para biriminin emsal sepeti karşısında değerini takip eden dolar endeksi (DXY), hayal kırıklığı yaratan istihdam verisinin ardından 92 altına sert düştü.

Haftanın beklenen verisiyle satıcılı seyreden dolar endeksi, raporun açıklandığı dakikalarda 91,95’e kadar geriledi. Aynı zamanda 1 aydır ilk kez 92 eşiğinin altına düştü.

TSİ 15.55’de yüzde 0,05 ekside fiyatlanan dolar endeksi, 5 günde yüzde 0,75 düştü.
ABD Dolar Endeksi Yükseliş
KAYNAK: DXY

Son veriler ışığında 1 ayda da yüzde 1’e yakın değer kaybeden DXY’nin yılbaşından bu yana getirisi yüzde 0,80’e geriledi.

Tarım dışı istihdam Ağustos’ta 750 bin artış yerine yalnızca 235 bin artış kaydetti.

Bu da FED’in bu yıl teşvikleri kesmeye başlama taahhüdünü desteklemeyerek sıkılaşma beklentilerini daha da azalttı. Baskı altında kalan dolar endeksi, 91,95 testiyle 4 Ağustos’tan bu yana en zayıf değerine geriledi.

Bu durum doların zayıf seyrini sürdüreceğine yönelik beklentileri artırdı. Çünkü zayıf bir istihdam verisi sonrası doların son dönemde FED etkisiyle devam ettirdiği yumuşaklığını süreceği söylenmişti.

Euronun dolar karşısında 1,19’u kırması da olası beklentiler arasındayken parite, veriyle sert yükseldi ve tahminlerle uyumlu şekilde 1,19 eşiğini kırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu