Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi 1 Yılın Düşüğüne İnen İşsizlik Başvurularına Rağmen Yükselemedi

Dolar endeksi, ABD’nin olumlu yönde sürprizle gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları sonrasında da yükselemedi. Negatif trend sürüyor.
Dolar Endeksi 1 Yılın Düşüğüne İnen İşsizlik Başvurularına Rağmen Yükselemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD işsizlik maaşı başvuruları 17 Nisan’da sona eren haftada beklentiler yükselişe işaret ederken düşüş kaydetti. 547 bine gerileyen başvurular, böylelikle Mart 2020’den sonra en düşük okumayı temsil etti.

Ancak ABD para birimini emsal sepetine karşı izleyen Amerikan dolar endeksi (DXY) yükselemedi. Verinin açıklandığı dakikaları takiben endeksin gördüğü en yüksek seviye 91,16 olurken sonrasında yeniden gerileme başladı. TSİ 16.10 sıralarında yüzde 0,16 ekside 91 seviyelerinde seyrederken görüldü.

Çarşamba gününü 91,16’da tamamlayan ABD dolar endeksi, bugün 91,11’de açıldıktan sona 91,00 ile 91,21 aralığında hareket etti.
ABD Dolar Endeksi Yükselemedi
Kaynak: MarketWatch

Bu da endeksin 20 Nisan’da gördüğü 90,86 ile yaklaşık 2 ayın en düşük seviyelerinden uzaklaşamadığını ortaya serdi. Önceki en düşük seviye 3 Mart’taki 90,63 olmuştu.

Endeksin 31 Mart’taki 93,44’lük 2021 zirvesinin ardından başlattığı düşüş trendini bugünkü iyimser veriye rağmen sürdürmesi DXY için rallinin sona erdiği beklentilerini biraz daha artırdı.

Yani ABD doları, son dönemdeki iyimser verilerden yararlanamamaya devam ediyor.

Piyasalardaki iştah, enflasyon endişeleri azalırken daha riskli varlıklara geri dönüşle yönlendirildikçe dolar endeksi üzerindeki baskıların süreceği düşünülüyor. Avrupa başta olmak üzere diğer ülkelerin toparlanmayı hızlandırmaları da baskıyı destekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%