Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Bakan Elvan’ın Enflasyon Değerlendirmesi Sonrası 7,18’de Seyrediyor

Salı günü 6 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gören dolar, enflasyon rakamlarının açıklandığı Çarşamba günü 7,12 – 7,20 arasında hareket etti.
Dolar, Bakan Elvan’ın Enflasyon Değerlendirmesi Sonrası 7,18’de Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ilk ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) piyasa beklentisinin üzerinde gelerek yıllık %14,97 oranında artış gösterdi. Bir önceki aya kıyasla %1,68 artan enflasyon, on iki aylık ortalamalara göre %12,53 arttı.

Dolar beklentiden daha fazla gelen enflasyon rakamları sonrasında 7,12’ye gerileyip, günün devamında oldukça volatil davrandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, açıklanan enflasyon rakamlarının hedeflenen seviyeden çok uzakta olduğunu söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Enflasyon Yorumu
Kaynak: Twitter

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Salı günü hükümete yolladığı açık mektupta, %5 enflasyon hedefine 2023 yılında ulaşılabileceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Bu tarihe kadar da sıkı ve ihtiyatlı para politikası duruşunun korunacağı aktarıldı. Bugün açıklanan rakamlar sonrasında değerlendirme yapan Bakan Elvan da, hedefe ulaşma konusunda asla taviz verilmeyeceğini söyledi.

Enflasyon sepetinde gıda grubunun ağırlığı %22,77’den %25,94’e, konutun %14,34’ten %15,36’ya yükselirken, ulaştırmanın ağırlığı %15,62’den %15,49’a geriledi. Salgınla mücadele kapsamında konulan kısıtlamalar nedeniyle lokanta ve oteller grubunun ağırlığı %8,67’den %5,91’e düştü.

Dolar kuru saat 14:40’da %0,32 düşüşle 7,1809 liradan işlem görüyor.
Dolar 7,18'de Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Parati.com

Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşunun en az 3 yıl daha devam ettirileceğini açıklamasının ardından, Salı günü 7,09’a kadar inen dolar, günü 7,20’den tamamladı. Haftanın üçüncü işlem gününe yatay başladı. Enflasyon verilerinin beklendiği dakikalarda 7,18’de seyrediyordu.

Tahminlerden daha yüksek gelen enflasyona rağmen dolar 7,12’ye geriledi. Günün ilk yarısında hareketli dakikalar geçiren kur, bu seviyeden sonra 7,17’ye çıkıp, tekrar 7,14’e geriledi. Şu dakikalarda Türk lirası hem dolar hem Euro karşısında en güçlü performans gösteren gelişen ülke parası konumunda.

Analistler dün son yedi ayın en düşük seviyesine gerileyen doların, öğleden sonraki işlemlerde toparlanmasında tepki alımlarının etkisi olduğunu belirtiyor. ALB Forex analistleri direnç olarak 7,20 – 7,24 – 7,28, destek olarak 7,12 – 7,15 – 7,16 seviyelerinin takip edildiğini aktardı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, liranın kredi kullanmak için cazip bir para birimi olmasına karşın tasarruf etmek için ideal olmadığını söyledi. Bunun düzeltilmesi gerektiğini ekledi. Döviz piyasasında fiyatlamaların arz-talep dengesiyle belirlendiğini söyleyen Aydın, enflasyon ve faiz arasındaki dengenin kurulması halinde yatırım ortamında iyileşme olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%