Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Dışişleri Bakanlığı’nın Kavala Açıklamasıyla Yükseldi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Kavala davasında Türkiye’ye karşı ihlal prosedürü başlattı. Dışişleri’nden tepki gecikmedi. Döviz kurlarında son durum şöyle…
Dolar Dışişleri Bakanlığı’nın Kavala Açıklamasıyla Yükseldi
Yorum

Günün ilk saatlerinde 13,30’un hemen üzerinde işlem gören dolar, kademeli bir yükseliş gösterdi. Saat 17.00 sularında 13,59 seviyesini test etti. Söz konusu yükseliş Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin yargı süreci devam eden Osman Kavala davasına yönelik aldığı karar sonrası, yaptığı açıklamalardan destek buldu.

Bakanlık açıklamasında, Komite’nin 2 Şubat tarihli Kavala davasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) havale edilmesine dair bir ara kararı oy çokluğuyla kabul ettiği belirtildi.

“Böylelikle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ülkemizde devam eden bağımsız yargı sürecine müdahale niteliği taşıyan yaklaşımını devam ettirmiş ve yargı sürecine saygı ilkesini ihlal etmiştir.” ifadesine yer verildi.

Günün başlangıcından bu yana sakin pozitiflik sergileyen dolar, bu gelişme ile yükselişini hızlandırdı.
Dolar 13,58'den İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saat 17.14 itibarıyla %1,50 artıda, 13,57 liradan işlem gören dolar kuru, hemen öncesinde 13,5813’ü gördü. Dünkü kapanışını 13,36 seviyesinden yapan kur, bu sabah yatay açılış gerçekleşti.

Türk lirası şu dakikalarda hem dolar hem Euro karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. Gün içinde 15,06 – 15,37 arasında hareket eden Euro ise saat 17.18’de 15,32’den işlem görüyor.

Dolar, lira karşısında son bir hafta içinde %0,13 oranında değer kaybetti. Ancak aylık bazda %4, yıllık %89’a yakın yükseldi. Yarın yurt içinde enflasyon verileri açıklanacak. %46-50 oranında gelmesi beklenen enflasyon rakamlarının, döviz kurları üzerinde yarattığı etki izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%