Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Ağbal’ın Sıkı Duruş Mesajıyla 7,76 – 7,80 Arasında Dalgalandı

TCMB Başkanı Naci Ağbal enflasyonda kalıcı düşüş için sıkı ve kararlı bir duruş sergileyeceklerini söyledi. Dolar bu açıklamayla 7,76’ya geriledikten sonra, yeniden yükselişe geçti.
Dolar, Ağbal’ın Sıkı Duruş Mesajıyla 7,76 – 7,80 Arasında Dalgalandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para ve Kur Politikası metni sunumunda sıkı duruş mesajı verdi. Enflasyonun yukarı yönde seyretmesi nedeniyle, 2021 yılında gerekirse parasal duruşun sıkılaştırılacağını ifade etti.

Fiyat istikrarının Merkez Bankası’nın ön koşulu olduğunu dile getiren Ağbal, enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını aktardı. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmaya bağlı olarak üretici fiyat endeksinin yükseldiğini, bunun da TÜFE’yi etkilediğini söyledi.

Emtia ve kur fiyatlarının enflasyon için risk yarattığını söyleyen Ağbal, Merkez’in temel politika aracının bir haftalık repo faiz oranı olacağını belirtti.

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Sunumu2021 yılı para politikasının sade ve anlaşılır olacağını, bankalara sağlanan swap imkanının kademeli bir şekilde azaltılabileceğini aktardı. Kurlarda aşırı dalgalanmanın takip edileceğini, serbest piyasa koşullarında arz ve talebin etkisine göre şekilleneceğini anlattı.

Finansal istikrar ve para politikasının etkinliği açısından döviz rezervlerini güçlendirmek istediklerini açıkladı. Gelecek yıl enflasyonda %9,4 hedefi belirlediklerini söyleyen MB başkanı, hükümetle birlikte belirlenen %5 hedefine de bağlı olduklarını anlattı. Ellerindeki tüm araçları kullanarak, bu hedefe ulaşmak için çalışacaklarını dile getirdi.

Naci Ağbal Enflasyon Açıklaması

Gelecek dönemde ekonomistlerle daha sık bir araya geleceklerini, her aşamanın daha şeffaf ve öngörülebilir olacağını ekledi. Enflasyonun kalıcı bir düşüş sağlaması amacıyla söz konusu kalemi etkileyen tüm unsurların yakından takip edileceğini ve her gelişmenin dikkate alınacağını kaydetti.

Enflasyonda düşüş olmasıyla birlikte vatandaşın da ters dolarizasyonu başlatacağını, tasarrufların TL cinsinden yapılacağını söyledi.

Dalgalı kur rejimi uygulamasına devam edileceğini belirten Ağbal, “Gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması amacıyla kullanılan faiz koridoru ve TCMB’nin nihai kredi merci işlevini gören geç likidite penceresi fonlama aracı olarak kullanılmayacak.” dedi.

Dolar, MB Başkanı Ağbal’ın ilk sunumunda verdiği mesajların ardından önce düştü, sonra hafif toparlandı.
Dolar Dalgalı Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 7,83’ten kapanan kur, haftanın üçüncü işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. 2021 yılı PPK tanıtım sunumunun başlamasıyla birlikte 7,76’ya kadar çekildi. Hemen ardından hafif toparlanan dolar, saat 12:00 itibarıyla %0,45 ekside 7,80’den işlem görüyor.

Türk lirası enflasyonda kalıcı düşüş mesajıyla değer kazanırken, şu sıralar ABD doları karşısında en çok güçlenen üçüncü gelişen ülke konumuna yükseldi.

Listenin ilk sırasında Macar forinti, ikinci sırada ise Polonya zlotisi yer alıyor. Analistler doların 7,91 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 8,02 – 8,05 – 8,10, altında ise 7,77 – 7,74 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu