Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar ABD Tarım Dışı İstihdamının Sürpriz Şekilde Artmasıyla 6 Lirayı Aştı

ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesinin ardından, dolar kuru 6,0221 liraya kadar yükseldi.
Dolar ABD Tarım Dışı İstihdamının Sürpriz Şekilde Artmasıyla 6 Lirayı Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de tarım dışı istihdamı Ocak ayında 225 bin artış göstererek, 165 bin olan piyasa beklentisini aştı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2020 yılının ilk ayında sürpriz bir şekilde artış gösteren tarım dışı istihdamının ardından, işsizlik oranı %3,6 oldu.

Geçen ay ortalama saatlik kazançlar aylık %0,2 oranında artış gösterdi, piyasanın beklentisi %0,3’tü. %3 olan yıllık ortalama saatlik kazançlar ise %3,1 oranında artış gösterdi. Dolar beklentinin üzerinde gelen istihdam verisinin ardından önemli para birimleri karşısında yükseldi. Kur 6 liranın üzerine çıktı.

Amerikan Birleşik Devletleri’nde Ocak ayında iş gücüne katılım oranı %63,4 ile %63,2 olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

ABD Tarım Dışı İstihdamEkonomistler istihdamda görülen bu artışın aşırı sıkı istihdam piyasası ve yavaşlayan ekonominin etkisiyle, önümüzdeki aylarda yavaşlayacağını düşünüyor. Ülkede özel sektör istihdamı Ocak ayında 291 bin artış gösterirken, bunun 237 bini hizmet sektöründe oldu. Özel sektör istihdamındaki ortalama artış ise son beş yılın en yükseğini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta işsizlik başvuruları bir önceki haftaya kıyasla 15 bin azalarak 202 bine geriledi. Son açıklanan verilerle birlikte 2019 yılı istihdam rakamı 2.11 milyondan 2.09 milyona, 2018 yılı istihdam artışı da 2.68 milyondan 2.31 milyona revize edildi.

Dolar kuru iyi gelen ABD verilerinin ardından yükselişe geçti.

Dolar KuruHafta başından bu yana dar aralıkta seyreden dolar Perşembe günü %0,1 artışla 5,98’den günü tamamlamıştı. Gün boyu da sakin bir seyir sürdüren kur beklentiyi aşan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında 6,0221 liraya tırmandı. Veri öncesinde 98,65 ile 4 ayın zirvesine ulaşan Dolar Endeksi hafif gerileyerek 98,46’ya indi. Analistler dolar kurunda 5,96 – 5,9860 aralığının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%