Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Faiz Kararı Öncesi TL’deki Kayıp Sürerken, Döviz Kurları Rekor Kırıyor

Salı günü dolar 7,40, Euro 8,80’i aştı. Piyasaların gözü kulağı Perşembe günü açıklanacak faiz kararında.
TCMB Faiz Kararı Öncesi TL’deki Kayıp Sürerken, Döviz Kurları Rekor Kırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ağustos ayının Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararı açıklayacak. Döviz kurlarının geçtiğimiz hafta gösterdiği aşırı oynaklık sonrasında ekonomistlerin çoğu, Türk lirasındaki değer kaybının durdurulması için faizlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası piyasada sınırlı etki yaratacak müdahalede bulunsa da asıl faktör para politikasında yapılacak bir değişiklik olacak. Piyasalar Perşembe günü açıklanacak karara odaklanırken dolar ve Euro’dan yeni rekorlar geldi.

Merkez Bankası’nın likidite hamlesi sonrasında kısa süreli düşüş yaşayan Euro’dan yeni rekor geldi.
Euro 8,80 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Merkez bankası Başkanı Murat Uysal, döviz kurlarında aşırı oynaklığın meydana gelmesinin ardından bu duruma izin vermeyeceklerini belirterek sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Uysal, pandemi sürecinde ekonominin ihtiyacı olan likiditenin kredi genişlemesi yoluyla sağlandığını fakat kademeli bir şekilde çekileceğini belirtti.

Hemen ardından açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitlerinin sıfırlandığı duyuruldu. Bu açıklama sonrasında döviz kurlarında geri çekilme gözlense de düşüş çok uzun sürmedi.

Euro 14 Ağustos‘ta 8,73 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra söz konusu gelişmelerle sınırlı düzeyde geriledi.

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru başlayan yükseliş dün ve bugün devam ederken kur 8,80 ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Şu dakikalarda da lira %0,5 ekside hareket ederek Euro karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası konumunda.

Dolar kuru 7,4005 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.
Dolar 7,40 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 7,38’den kapanan dolar küresel piyasalarda yükselişini sürdürerek yeni güne yükselişle başladı. Saat 09:30 sularında 7,40’ı geçerek rekor tazeleyen kur şu dakikalarda %0,15 artıda 7,39’dan işlem görüyor. Türk lirası, dolar karşısında sene başından bu yana %20’den fazla değer kaybetti.

Analistler, yurt içi yatırımcıların liradan uzaklaştığını, kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonlarının 7 Ağustos ile biten haftada 219.5 milyar dolar ile tarihi zirveye yükseldiğini hatırlatıyor.

Merkez Bankası toplantı öncesinde piyasaları dengeye kavuşturmaya yardımcı olacak adımlarına devam ediyor.

Banka bugün yaptığı duyuruda, 8 Eylül vadeli 10 milyar TL’lik repo ihalesi açtığını açıkladı. Aynı zamanda Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini yarından itibaren yarı yarıya düşürdüğünü bildirdi.

Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cumhur Örnek, TCMB faiz toplantısı öncesinde ortalama fonlama faizini yükseltici hamleler aldığını söyledi.

Küresel piyasalarda koronavirüs pandemisi, ABD-Çin gerilimi ve Doğu Akdeniz meselesine ilişkin gelişmeler yakından izleniyor. Yurt içinde ise Perşembe günü açıklanacak faiz kararı yatırımcıların odağında yer alan en önemli konu.

Ekonomistlerin çoğu %8,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gidilmesini beklemiyor.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası 2018 kur ataklarından sonra yüklemeli faiz indirimi uyguladı. 2018’in Temmuz ayında başlayan indirimlerle %8,25 seviyesine kadar indi. Önceki hafta meydana gelen kur rekorlarının ardından yapılan yorumların neredeyse hepsi, faizlerin artırılması gerektiği yönündeydi.

Swissquote Piyasa Analisti İpek Özkardeşkaya, Merkez’den 50-75 baz puan arasında faiz artırımı bekliyor. Özkardeşkaya, son zamanlarda lira üzerinde sert bir baskı olması sebebiyle sürpriz bir faiz artırımına gidebileceğini tahmin ediyor.

Merkez Bankası Faiz Beklentisi

Monex Europe FX Piyasaları Analisti Simon Harvey de 100 baz puan artırım yaparak, faiz artırımı döngüsüne girileceğini düşünüyor. Merkez Bankası’nın sınırlı likidite hamlesiyle efektif faiz oranlarını haftalık faiz oranlarından daha yüksek tutabileceğini aktardı.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazıda faiz konusuna değindi.

Pandemi sürecinde kamu harcamalarının artırıldığını ve para basılmasının doğru bir yaklaşım olduğunu söyleyen Eğilmez, “Merkez Bankası Faizi Artırmadı Ama Yükseltti” başlıklı yazısında bankanın uyguladığı adımlarla sadeleştirme politikasını gündemden kaldırmış olduğunu ifade etti.

Piyasaya sunuluna TL likiditesinin ve düşük faizlerin döviz kurlarında artışa yol açtığını belirtti. Bankanın doların bir anda yükselmesinin ardından piyasa yapıcı bankalara %7,25 faizle sunulan haftalık fonlama imkanının kaldırıldığını dile getirdi.

Bu düzenlemenin TCMB fonlama maliyetini yukarı çekeceğini söyleyen Eğilmez, “Böylece faizleri arttırmış olacak. TCMB’nin önümüzdeki dönemde ilk ağızda gecelik fonlamaya ağırlık vererek faizleri yüzde 9,75’e çekeceği, eğer bununla kuru frenlemeyi başaramazsa geç likidite penceresini geçmişte yaptığı gibi normal fonlama mekanizması yerine kullanarak ortalama fonlama maliyetini yüzde 11,25’e kadar yükselteceği anlaşılıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu