Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 7,34’te Seyrederken, Goldman TL’deki Düşüşün Süreceğini Öngörüyor

Geçen hafta 7,29 civarından kapanan dolar kuru Pazartesi gününe yükselişle başladı ve 7,34’e kadar çıktı. Uzmanlar yukarı yönlü hareketin devam edeceği görüşünde.
Dolar 7,34’te Seyrederken, Goldman TL’deki Düşüşün Süreceğini Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayının ilk haftasında döviz kurları ve altın fiyatları yeni rekorlarını kırdı. Dolar 7,37’ye, Euro 8,73’e kadar çıkarken aşırı oynaklık sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan likidite hamlesi geldi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, belirli bir kur hedefi olmadığını fakat aşırı oynaklık durumuna da izin vermeyeceklerini söyledi. Alınan ilk tedbirler kapsamında piyasadaki likidite fazlasının kademeli bir şekilde çekileceğini belirtti.

Bu açıklama sonrasında dövizlerde hafif bir düşüş olsa da yeni haftaya başlarken yükseliş trendinde kaldığını görmekteyiz.

Saat 10:31’de %0,83 artıda 7,3401 liradan işlem gören dolar kuru, yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.
Dolar Yükseliş Sürüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrasında kazancının bir kısmını veren ve 7,29’dan kapanan dolar, yeni haftaya yükselişle başladı. Kur işlemlere 7,30 civarından başlarken, analistler Cuma günkü açıklamaların piyasada çok fazla etkisi olmadığını belirtiyor.

7,37 ile tüm zamanların en yükseğine ulaştıktan sonra 7,12’ye kısa süreli bir iniş yapmıştı. Hafta başında analistlerin değerlendirmesine baktığımızda, Türk lirasının ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke parası olmasına dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım analistleri sabah notunda, bu hafta kurun yeni zirve arayışına girip girmeyeceğini takip edileceği belirtilirken 7,38 bariyerine doğru çıkışların olabileceği ifade ediliyor. Olası düşüşlerde ise 7,17 – 7,15 – 7,12 – 7,10 seviyelerine kadar inebileceği aktarılıyor.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri Türk lirasında değer kaybının devam edeceğini öngörüyor.

Goldman Dolar YorumuKurum analistleri değerlendirmesinde yerel varlıklarda kesikli bir hareketin yaşanması adına risklerin mevcut olduğunu belirtti. Liranın bu ay %4’ten fazla değer kaybettiği hatırlatılırken, dünyanın en kötü performans gösteren ikinci parası olduğunu dikkat çekildi.

Analistler dolar kurunda üç aylık fiyat tahminini 7,75, altı aylık 8 ve on iki aylık 8,25 olarak açıkladı. Barclays Plc ekonomistleri ise faiz konusunda değindi.

Doların 7,50 seviyesini aşmadığı sürece Merkez Bankası’nın faiz oranlarına dokunmayacağını düşünen analistler, bu süreçte likidite azaltılması gibi geçici çözümlere yöneleceğini bildirdi. Kurum analistleri yılın geri kalanında TL için risklerin net bir şekilde yukarı yönlü olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%