Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 7,24 ile 1 Mart’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye İndi

Dün başlattığı düşüşü devam ettiren dolar kuru, swap faizinin artırılmasının ardından kayıplarını genişletti.
Dolar 7,24 ile 1 Mart’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güne 7,31 civarından başlayan dolar kurundaki düşüş hızlandı. Saat 12:05’te 7,26 TL’den işlem gören kur, hemen öncesinde 7,24 seviyesine kadar indi. En son 1 Mart tarihinde 7,21 seviyesini kaydetmişti.

Türk lirası, cuma günü ABD doları karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu.
Türk Lirası En Çok Yükselen Gelişen Ülke Parası
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), politika faizini %19’a çıkarmasının ardından döviz kurlarındaki düşüş hızlandı. Banka, önden yüklemeli faiz artışı kararı sonrasında, cuma günü swap faiz oranını da %19 seviyesine çıkardı.

Bu gelişmenin ardından, Dolar/TL 7,2497’ye çekildi. Son değişimle birlikte haftalık bazdaki kaybı %4’ün üstüne çıktı. Analistler 7,4850 bariyerine dikkat çekerken, bunun altındaki hareketlerde düşüş isteğinin devam edeceğini aktarıyor.

7,24 altında kalıcılık sağlaması durumunda kayıpların hızlanacağı ve 7,00 seviyesinin gündeme geleceği belirtiliyor. GCM Yatırım analistleri, olası yükselişlerde 7,55 ve 7,60 seviyelerine işaret ederken;

“Bu tür bir çıkışta 7,63 üzerindeki kalıcı hareketler, son zirve 7,7780 bariyerine doğru olası yükseliş isteğini gündeme taşıyacağı gibi gerek kısa gerekse orta ve uzun vadeli görünümde yükseliş isteğine yönelik beklentide önemli bir teyit niteliği taşıyabilir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu