Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Yükselişte! Kur 6,17’nin Üzerinde Seyrediyor

Dolar kuru gerek Suriye gelişmeleri gerekse virüs salgını haberleriyle yükseliyor. Fitch Ratings'in Direktörü Douglas Winslow faizlerin düşürülmesinin TL üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.
Dolar/TL Yükselişte! Kur 6,17’nin Üzerinde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Önceki kapanış seviyesi 6,15 olan dolar kuru, Perşembe günkü işlemlerde yukarı yönde seyretti. Saat 14:26’da 6,1722 liradan işlem gören dolar, gün içi en yükseğine yakın seyrediyor. Koronavirüsün dünya genelinde hızla yayılması, Suriye’deki gelişmeler, azalan reel faizler ve diğer jeopolitik riskler Türk lirası üzerinde baskı yaratıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Direktörü Douglas Winslow, faizlerin indirilmesinin TL üzerinde ekstra bir baskı yaratacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan düşürerek %10,75 seviyesine indirmişti.

Fitch direktörü, Türkiye için 2020 büyüme tahminini %3,9 olarak açıkladı.

Dolar KuruWinslow düşük faiz oranlarının, özel tüketimdeki artışın Türkiye’nin ekonomik büyüme hedefini destekleyeceğini söyledi. Bu yıl yatırımlarda da artış bekleyen analist, 2020 yılı içerisinde cari açıkta iyileşme, reformların gerçekleşmesini ve  büyümede artış bekledikleri beklediğini söyledi.

Emeklilik reformlarının uygulanması ve tasarruf oranının artırılmasının daha iyi bir ilerlemeye yardım edeceğini ifade eden Winslow, zorlu reformların gerçekleştirilmesi için ortamın müsait olduğunu dile getirdi. Yakın vadede jeopolitik gelişmeler başta olmak üzere bazı riskler gördüklerini söyleyen analist,  faizlerin çok fazla düşürülmesi durumunda liranın baskı altında kalacağını vurgu yaptı.

Fitch Ratings’in Türkiye’nin büyüme tahminlerini 2020 yılı için %3,1’den %3,9’a, gelecek yıl için %3,6’dan %4’e yükselttiğini söyledi. Bunun yanında uzun vadede potansiyel büyüme trendini %4,3 olarak belirlediklerini, hükümetin belirlediği bazı reform tedbirlerinin dengesizlikleri azaltacağını aktardı.

Önceki hafta Merkez Bankası politika faizini de 50 baz puanlık indirim uygulayarak %10,75 seviyesini çekmişti. Winslow da sert bir şekilde düşürülen faiz oranlarının reel faiz değeri yüzde -1,3 seviyesine getirdiğini, bunun da piyasa volatilitesini artırdığını belirtti. Enflasyon konusuna da değinen isim, bu yıl hedefin üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini, 2021’de ise enflasyonun %10 oranında geleceğini söyledi.

Koronavirüs salgınına dair şu an için net bir şey söyleyemeyen Winslow, Türkiye’ye ekonomik anlamda çok fazla etkisi olacağını düşünmüyor. Türkiye’nin dış finansmanının sürdürülebilir olduğu konusunda inancının tam olduğunu ifade etti. Tasarruf oranlarının artırılması ve yapısal reformların hayata geçirilmesinin potansiyel itici güçler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%