Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, 2021’in İlk Enflasyon Raporunun İzlendiği Dakikalarda 7,40’ta Seyrediyor

TCMB Başkanı Naci Ağbal, canlı yayında yılın ilk enflasyon raporuna ilişkin değerlendirme toplantısı yapıyor. Açıklamaların yapıldığı sıralarda dolarda sakinlik hakim.
Dolar, 2021’in İlk Enflasyon Raporunun İzlendiği Dakikalarda 7,40’ta Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021-1 enflasyon raporunun açıklanacağı güne yatay bir başlangıç yaptı. Çarşamba günü 7,36 – 7,41 arasında hareket eden kur, kapanışı 7,41’den yaptı. Şu dakikalarda TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyon sunumu izleniyor.

Dolar kuru enflasyon raporunun açıklandığı dakikalarda %7,40 civarından işlem görüyor.
Dolar 7,40'ta Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TCMB Başkanı Ağbal, 2021 yılının ilk enflasyon raporunu açıklamak için saat 10:30 sularında kameralar karşısına geçti. Piyasalar yıl sonu enflasyon tahmininde değişiklik olup olmayacağını merak ediyor. Ağbal açıklamasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun düşük seyrettiğini ancak risklerin ağırlıklı olarak yukarı yönlü olduğu bildirdi.

Dolar kuru saat 10:50 itibarıyla %0,20 ekside 7,40 liradan işlem görüyor. Ağbal sunumunda, döviz kurunun birikimli maliyet etkileri, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerinin fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyledi.

2020 yılının ikinci yarısında döviz kurunun enflasyona etkisinin çok güçlü olduğunu aktardı. Ancak son aylarda meydana gelen düşüşün bu etkiyi azaltacağının işareti olduğunu ifade etti. Geçen yılın son çeyreğinde devreye alınan tedbirlerin, birçok ülkede ekonomide toparlanmayı yavaşlattığını aktardı.

Para politikasında güçlü sıkılaştırma yaptıklarını ve bir süre daha bu şekilde devam edeceğini söyledi. Enflasyondaki değişime bağlı olarak ek sıkılaştırmalara gidilebileceğini bir kez daha yineledi. Enflasyonda %5 hedefine ulaşıncaya kadar, bankanın elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Ağbal, bir önceki raporda yüzde 9,4 olan 2021 yıl sonu için enflasyon tahmininde bir değişikliğe gidilmediğini açıkladı.

Ağbal Enflasyon SunumuTL cinsinden ithalat fiyatlarına bağlı güncelleme enflasyon tahminini 0,4 puan düşürdüğünü söyleyen Ağbal, güçlü para politikası duruşunu devam ettirmek zorunda olduklarını belirtti. Gıda fiyatlarının enflasyon tahminini 0,2 puan yukarı, tütün ürünlerinin ise 0,3 puan aşağı yönde etkilediğini açıkladı. Salgın nedeniyle uygulanan parasal genişlemelerin ve emtia talebindeki iyileşmenin enflasyonist baskı oluşturma potansiyeli taşıdığını anlattı.

Gelişmiş ülkelerdeki olumlu beklentilerin yükselmesiyle risk iştahının arttığını ve portföy girişlerinin hızlandığını açıkladı. Ekonomik aktivitelerde genel olarak toparlanma olduğunu, geçen yılın son çeyreğinde perakende satış ve ciro endekslerinde artış olduğunu hatırlattı.

Enflasyonun Aralık ayında %14,60 seviyesinde yükseldiğini, üretici enflasyonunda da artış eğiliminin sürdüğünü ifade etti. Son dönemde döviz kurlarının olumlu katkı sağlamasına rağmen emtia fiyatlarındaki artışının üretici ve tüketici fiyatları üzerinde doğrudan etki yarattığını aktardı.

Çıktı açığının enflasyonist baskıları etkilediğini, talep koşullarının yılın ikinci yarısında güçlü seyrettiğini belirtti. “Turizm ve hizmet zayıf seyrin sınırlayıcı etkisine karşın hızlı kredi genişlemesinin uyardığı genele yayılan harcama gruplarındaki güçlü seyir etkili oldu.“ diyen Ağbal, turizmin sınırlayıcı etkisine rağmen kredi büyümesinin birikimli etkilerinin ve toplam talep koşullarının enflasyonist düzeylerde seyrettiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu