Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğru ABD-Çin Anlaşması Yatırımcılara Küreselleşmenin Bitmediği Umudunu Verebilir

CLSA’nın küresel hisse senedi stratejisti, Çin ile ABD’nin tam bir ticaret anlaşması yapması ve tarifeleri düşürmeyi kabul etmesi durumunda borsaların yükselebileceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Doğru ABD-Çin Anlaşması Yatırımcılara Küreselleşmenin Bitmediği Umudunu Verebilir
Yorum

Finansal hizmetler şirketi CLSA’da küresel hisse senedi stratejisti olan Christopher Wood, borsaların küresel olarak Aralık ayında gerçekleşen satış dalgasından bir dereceye kadar toparlandığını ve Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasından çıkacak pozitif bir sürprizle daha da yükselebileceğini söyledi.

“Anlaşmada olumlu bir sürpriz olursa daha fazla ralli için alan olacağını düşünüyorum. Olumlu sürpriz nedir? Mevcut tarifeleri düşürmeleri.” diyen Wood, dünyanın iki büyük ekonomisinin birbirine misillemelerle uyguladığı milyar dolarlık tarifelere işaret etti. Sonuçta Washington 250 milyar dolarlık Çin ithalatına yeni vergi indirirken, Pekin aynı şeyi 110 milyar dolarlık Amerikan malı için yapmıştı.

Donald Trump ve Xi Jinping, Aralık ayında bir araya geldikleri G-20 Zirvesi’nde ticaret anlaşması için müzakere yapmak üzere daha fazla tarife uygulamama konusunda el sıkışmışlardı.

Donald Trump ve Xi Jinping Tarife Ateşkesi CLSA’nın küresel hisse senedi stratejisti, iki ülkenin bir anlaşmaya varması ve geçen yıl uygulanan ek tarifeleri düşürmesinin, yatırımcıları küreselleşmenin sona ermediğini düşünmeye yönlendirebileceğini, bunun da duyarlılığı artırıp piyasalarda ralli yaratacağını dile getirdi. Ancak yatırımcıların ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını tekrar yükseltebileceğinden endişe etmeye başlaması durumunda bu rallinin kısa süreceğinin de üzerini çizdi.

Bununla birlikte Christopher Wood, geçen yıl dört kez artırıma giden FED’in bu yıl faiz oranlarını artırmasını beklemediğini de sözlerine ekledi.

 Christopher Wood FED Artırım Yorumu “Başarılı bir ticaret anlaşmamızın olması, tarifelerin düşmesi ve ABD ekonomik verilerinin temelde sağlam kalması durumunda, parasal sıkılaştırma beklentilerinin geri dönmesi ve ralliyi durdurması için potansiyel olduğunu düşünüyorum. Tamamen yanılıyorsam ve ticaret anlaşması olmayacaksa, tarifeler geri dönecektir ve biz de Noel Arifesi’nde bulunduğumuz piyasalara geri döneriz ve FED’in kolaylaştırması hakkında konuşmaya başlarız.” diyen stratejist, açıklamalarıyla anlaşmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Neticede ABD piyasaları, S&P 500 ayı piyasasına girdikten ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 22 bin puanın altına geriledikten sonra Aralık’ta tarihin en kötü Noel Arifesi performansını sergilemişti. Wall Street’teki karışıklık dünya çapındaki borsalara da yayılmış, Almanya’nın DAX’ı, Çin’in Şanghay Kompozit Endeksi ve Japonya’nın Nikkei’si ayı piyasası seviyelerine gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu