Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz %6 Artışla 3,9 Dolarda Alıcı Buluyor

ABD doğal gaz vadeli işlemleri, yüzde 6’nın üzerinde primle en çok artanlar arasında yer alıyor. Yine de 4 dolar barajının altında fiyatlanıyor.
Doğal Gaz %6 Artışla 3,9 Dolarda Alıcı Buluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekim başında 6,52 dolar ile zirve yapan ABD doğal gaz vadeli işlemleri, bu hafta alıcılı işlem görüyor. Dün en son 3,86 dolarda fiyatlanan enerji emtiası, 22 Aralık seansına yatay başlayıp çoğunlukla pozitif hareket etti. 09.35’te 3,81 dolara kadar geriledikten sonra buradan aldığı destekle yükselen doğal gaz, 3,9 dolar seviyelerinde istikrar kazandı.

TSİ 14.26’da yüzde 6 artıda dururken gün içi hareket aralığı 3,81 – 3,92 dolar oldu.
Doğal Gaz 3,9 Dolar
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son verilere göre doğal gaz haftalık bazda yüzde 2,5 artarken aylık yüzde 19,7 oranında arttı. Doğal gazın yıllık getirisi ise yüzde 41 oldu. Yukarı yönlü ivmenin sürmesi durumunda doğal gaz için izlenecek ilk teknik direnç 3,93 dolara işaret etti. Düşüş cephesinde ise 3,843 dolar ilk destek noktası olarak görev yaptı.

6 Aralık sonrası çoğunlukla 4 dolar altında işlem gören doğal gazda zayıflık, beklentilerden sıcak hava koşulları nedeniyle azalan talep beklentilerinden kaynaklanmıştı.

Son yükseliş ise ABD ihracatındaki artış ve önümüzdeki ay daha soğuk hava tahminleriyle yönlendirildi.

Düşük stok seviyeleri ve dondurucu hava koşulları ile bağlantılı olarak önemli bir boru hattında Rus doğalgaz akışındaki kesintiler nedeniyle Avrupa’da rekor fiyatlar, ABD’den yapılan sevkiyatları artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu