Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz Kar Fırtınaları ve Ukrayna Etkisiyle Kritik Direnci Kırdı

2 ayın yüksek seviyesine çıkan doğal gaz, yüzde 6 civarında güçlü artıda fiyatlanmaya devam ediyor. Günün en çok artan emtiası doğal gazda son durum aşağıda;
Doğal Gaz Kar Fırtınaları ve Ukrayna Etkisiyle Kritik Direnci Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD doğal gaz vadeli işlemleri, güçlü bir kış fırtınasının ABD’nin kuzeydoğusunu vurmasıyla ısıtma ve elektrik talebinden aldığı destekle 5,05 dolara kadar çıktı.

Böylece 29 Kasım’daki 5,15 dolardan bu yana en güçlü değerini kaydetti. Aynı zamanda 2 ay sonra ilk kez 5 dolar eşiğini aşmış oldu. Yüzde 6’in üzerinde artıda fiyatlanan doğal gaz, yazım sırasında en çok artan emtia olarak ilk sırada yer aldı.

Doğal Gaz Ukrayna ve Soğuk Hava Etkisiyle Günün En Çok Artan Emtiası Oldu

Doğal Gaz 5,05 Dolar
Kaynak: piyasa.paratic.com

Önceki kapanışı 4,66 dolarda yapan doğal gaz, bugüne 4,92 dolarla güçlü başladı. Asya seansında 5,05 doları test ettikten sonra kazançlarının bir kısmını verse de yüzde 5 üzeri artıda kaldı.

Son ralli, doğal gazı haftalık bazda yüzde 30 artırırken aylık yüzde 31,5 artırdı. Yıllık getirisi ise yüzde 93’e çıktı. Yukarı yönlü hareket durumunda ilk diren. 5 dolara işaret ederken aşağı yön durumunda 4,84 dolar ilk destek olarak görev yaptı.

ABD’nin doğu kıyısındaki birçok eyalet hafta sonu boyunca acil durum ilan etti. Soğuk hava Massachusetts’te de binlerce kişiyi elektriksiz bıraktı. ABD’de yurt içi doğal gaz stokları da Aralık ayından bu yana ilk kez 5 yıllık ortalamanın altına düştü.

Rusya-Ukrayna sınırında artan gerilimler de piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Kriz, Avrupa’da enerji endişelerini artırırken duruma ilişkin belirsizlik sürüyor.

Doğal Gaz 2 Ay Sonra İlk Kez 5 Dolar Üstüne Çıktı

Ekim 2021’de 6,52 dolarla rekor kıran doğal gaz vadeli işlemleri, zirvenin ardından kademeli bir şekilde geriledi. 2021’in son günü 3,76 dolardan kapanış yapan doğal gaz, 2022’nin ilk işlem günü açılışı 3,70 dolarla yaptı.

Yılın ilk günlerinde pozitif ilerleyen doğal gaz, 12 Ocak’ta artan jeopolitik gerilimlerle 4,8 dolara kadar sıçramıştı. Buradan sonra yeniden düşse de 26 Ocak’ta yeni bir ralli başlatıp bugüne genişletti.

Rusya’ya Batı yaptırımları doğal gaz fiyatlarını yükseltirken CFD Cuma günü 4,87 dolara kadar çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%