Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz Daha Sert Hava Koşulları Tahminiyle 5 Dolar Üzerine Döndü

Bu hafta bir ayın düşük seviyelerine gerileyen doğal gaz, daha sert hava koşulları beklentileriyle yeniden 5 dolar üzerine çıktı.
Doğal Gaz Daha Sert Hava Koşulları Tahminiyle 5 Dolar Üzerine Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Doğal gaz vadeli işlemleri, dün 4,91 dolara düşüp 5,15 dolardan kapanış yaptı. 21 Ekim seansına 5,16 dolardan başlayan doğal gaz CFD’si, Asya seansında yatay seyredip Avrupa seansına doğru düşmeye başladı.

6,52 dolarlık zirveden uzak seyrini sürdüren doğal gaz, bugün bir miktar toparlanarak 5 dolar üzerinde dar aralıkta işlem gördü.

TSİ 11.41’de yüzde 0,58 ekside işlem gören doğal gazın fiyatlama aralığı 5,10 – 5,19 dolar oldu.
Doğal Gaz 21 Ekim 5 Dolar Üzeri
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son veriler ışığında haftalık bazda yüzde 9 düşerken aylık bazda 6,7 değerlendi. Yıllık getiri ise yüzde 69’a geriledi.

Doğal gaz bu hafta 4,82 dolarla yaklaşık bir ayın en zayıf değerini kaydettikten sonra hafifçe toparlandı. Yükseliş, önümüzdeki iki hafta boyunca daha önce beklenenden daha soğuk hava tahminleri nedeniyle daha güçlü ısıtma talebi beklentileriyle yönlendirildi.

Diğer taraftan rekor seviyelere yükseliş, üretim kıtlığı ve talep endişeleriyle yönlendirildi. Avrupa’daki enerji krizinin tetiklediği fiyatlar, doğal gaz fiyatlarını yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde artışa sürükledi.

Sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya daha fazla gaz ihraç edeceğini açıkladı. Rusya’nın yükselen küresel enerji fiyatlarını istikrara kavuşturmak istediğini belirterek rekor seviyeleri “spekülatif çılgınlık” olarak ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu