Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Delta Varyantı Endişesi Petrol Piyasasında Talep Artışını Gölgede Bıraktı

Birçok büyük ülkede petrolde talep artışı hızlansa da Covid-19’un daha bulaşıcı olan yeni türü delta varyantı, petrol fiyatlarında 2 dolardan fazla düşüşe yol açtı.
Delta Varyantı Endişesi Petrol Piyasasında Talep Artışını Gölgede Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak Hindistan’da tespit edilen ve daha sonra başka ülkelerde de görülen delta varyantı, endişelerin yeniden artmasına yol açtı. Bazı ülkeler önlem amacıyla seyahat kısıtlamalarını tekrar devreye soktu.

Uzmanlar normal Covid-19 virüsünden çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını belirtiyor. Delta varyantının ekonomide toparlanma hızını düşüreceği, akaryakıt talebini olumsuz etkileyeceği kaygısı, petrol fiyatlarının düşmesine yol açtı.

Batı Teksas türü ham petrolün varil başına fiyatı %0,30 düşüşle 72,69 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 72 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü kapanışı 72 dolar üzerinden yapan ham petrol, Asya seansında 74 seviyesini aşsa da günün devamında geriledi. 72,47 dolara kadar inen ABD türü ham petrol haftalık bazda %0,64 oranında değer kaybetti.

%0,13 düşüşle 74,04 dolardan işlem gören Brent tipi petrol ise gün içinde 73,66 – 74,16 arasında hareket etti. Geçtiğimiz haftalarda 76,21 ile yıllık zirveyi görmüştü.

Uzmanlar fiyatlardaki düşüşte coronavirüsün yeni türü olan delta varyantının etkisine dikkat çekiyor. ABD, Orta Doğu ve Çin’de talepte çok fazla artış olmasına karşın, İspanya, Portekiz ve Hong Kong gibi bazı ülkelerde yeni kısıtlamaların başlaması petrol görünümümü bozmaya yetti.

İngiltere de daha bulaşıcı varyant için yeni önlemleri devreye aldı. Analistler ham petrolün varil fiyatının 73 dolar üzerinde tutunduğu sürece yükseliş beklentisinin korunacağını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu