Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dalgalı Seyrini Sürdüren Dolar, Yükseliş için Bir Kıvılcım Bekliyor

Dolar kuru, Mart ayının ilk işlem günlerini düzensiz bir dalgalanma ile geçiriyor. Yükselişe geçmek için küçük bir kıvılcım bekleyen kurdan detaylar şu şekilde;
Dalgalı Seyrini Sürdüren Dolar, Yükseliş için Bir Kıvılcım Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kurunun seçimler sonrasında geleceği noktalar ile ilgili olarak korkunç tahminler gelmeye devam ederken, Mart ayına dalgalı bir giriş yaptı. Kayıp-kazanç bölgesinde dalgalanan kur, 1 Mart tarihinde yeniden 5,40 lira sınırının üzerine çıktı. O günden beri 5,36 – 5,40 lira bandında dalgalanıyor. Beklentiler ise küçük bir kıvılcım ile kurun yükselişinin hızlanabileceğine işaret ediyor.

Dolar güne 5,3790 liradan başladıktan sonra Asya piyasalarında 5,3700 liraya inip hızla 5,3971 liraya kadar yükseldi.

Dolar 5,40 Lira Sınırındaİki saatlik periyotta ani hareket eden dolar kuru, yurt içi piyasalara 5,3896 liradan giriş yaptı. Daha sonra gerilemeye başlayan kur, yüzde 0,17 oranında ekside seyrederek 12:30 sularında 5,3709 liraya indi. Önemli seviyeler; 5,3350 ve 5,3550 olarak gösterilirken, üst tarafta 5,4000 – 5,4280 – 5,4560 dirençleri takip ediliyor.

Yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısının kurun seyri için büyük önem arz ettiği ifade edilirken, dün Şubat ayı enflasyon verileri takip edildi. Açıklanan verilerin ardından önemli bir fiyatlama kaydetmeyen dolar kuru, ilk tepki olarak 5,37 lira seviyelerine geriledi. Daha sonra uzmanların faiz indirimine yönelik ihtimalleri konuşmaya başlamasıyla yeniden 5,40 liranın üzerini gördü.

Enflasyon sonrası tepkiler, TCMB’nin faizler ile ilgili olarak herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği konusunda beklentileri artırmış oldu.

TCMB Faizlerde Değişiklik YapmazTCMB tarafından yayımlanan Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporunda ise temel mal grubu fiyatlarındaki ılımlı seyrin, Türk lirasındaki görünüm ve iç talepteki zayıf seyrin etkisinden kaynaklandığı ifade edildi. Faiz indirimine yönelik beklentiler ise Haziran ayından önce herhangi bir değişimin söz konusu olmayacağına işaret etti.

Türk lirasının yurt içi piyasalardaki veri programının yarattığı jeopolitik endişelere bağlı olarak negatif ayrışmaya devam ettiği belirtiliyor. Aynı zamanda gelişen ülke para birimlerindeki zayıf görünümün ve dolar endeksinde devam eden yükselişin, TL üzerinde baskı yarattığı söyleniyor. Bu beklentilere bağlı olarak 5,40 lira seviyesinin önem kazandığı düşünülüyor. Ayrıca kurun 5,40 lira üzerini denemeye devam etmesi ile 5,45 liranın görülme ihtimalinin arttığı biliniyor.

Diğer döviz kurlarını incelediğimizde ise dolar kuruna paralel olarak eksi yönde seyrettiklerini gözlemliyoruz.

Ukrayna Grivnası Yüzde 1 Artıda SeyrediyorEuro kuru, yüzde 0,25 oranında gerileyerek 6,0891 liradan alıcı bulurken, sterlin yüzde 0,05 oranında ekside 7,0917 liradan işlem görüyor. Önemli döviz kurlarının hepsinde düşüş yaşanırken; Hint rupisi, Güney Kore wonu, Ukrayna grivnası ve Güney Afrika randı TL’ye karşı yükseliş kaydediyor. Ukrayna grivnası, TL’ye karşı yüzde 1 oranında yükselişi ile dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu