Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarına Tepkisiz Kalan Dolar 8,68’te Seyrediyor

Güne yatay başlayan dolar kuru Erdoğan’ın reform paketinde elde edilen başarıya yönelik açıklamalarının ardından sakin seyrini sürdürüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarına Tepkisiz Kalan Dolar 8,68’te Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü 8,73 liradan kapanan dolar kuru, haftanın üçüncü işlem gününe de bu seviyeden başladı. Saat 09.00 itibarıyla yönünü aşağı çevirerek 8,67’e geriledi. Bugün yurt içinde dış ticaret istatistikleri ve hizmet üretici fiyat endeksinin yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi.

Dolar kuru Erdoğan’ın AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmanın ardından çok fazla değişiklik göstermedi.
Dolar Kuru 8,68'den İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Konuşmasında Covid-19 pandemisine yönelik normalleşme adımlarına değinen Erdoğan, sağlıktan üretime kadar her alanda güvenliği sağlayacaklarını dile getirdi.

12 Mart’ta duyurulan ekonomik reform paketinde yer alan 154 eylemin %78’inin, bu yıl içinde tamamlanacağını aktardı. Ayrıca yılın ilk yarısında da planladıkları eylemleri başarılı bir şekilde hayata geçirdiklerini söyledi.

Açıklamanın yapıldığı sıralarda 8,70 civarında gezinen Dolar/TL saat 13.56’da 8,6863’ten işlem görüyor. Türk lirası %0,41 artışla, ABD doları karşısında en iyi performansı gösteren gelişen ülke para birimi oldu.

Haziran ayında dolar kuru %2,5 oranında artış gösterirken, son bir haftada %1’in altında yükseldi. Uzmanlar 8,63 – 8,79 bölgesinin yön belirleme açısından önemli olduğunu belirtiyor. 8,63 üzerinde kaldığı sürece pozitif beklentinin korunacağı ve 8,80 üstünün yeniden gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulan Fiyat İstikrarı Komitesi hakkında açıklamada bulundu. Elvan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre kurulan diğer birim Ekonomi Koordinasyon Kurulu oldu. Kurulun görev ve yetkileri arasında; ekonomi politikalarının oluşturulması, küresel ekonomik istikrar ve kalkınma gelişmelerinin izlenmesi, gerektiğinde politika uygulamalarına yönelik analizler yaparak alt çalışma gruplarının oluşturulması gibi işler yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu