Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşletmeler Çin Yuanında Daha Fazla Dalgalanmaya Hazır Olmalı

Çin'in döviz düzenleyicisi, işletmelere yuanda daha fazla dalgalanmaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.
İşletmeler Çin Yuanında Daha Fazla Dalgalanmaya Hazır Olmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Renminbi olarak da bilinen Çin para birimi, ticaret savaşı gerginlikleri ve koronavirüs pandemisi endişeleri ile oldukça dalgalı bir aşamadan geçiyor. Çin salgının üstesinden gelmiş gibi görünürken, diğer ülkelerde ikinci dalga endişeleri artmış bulunuyor. Üstelik şu anda Çin dışındaki ülkelerde GSYİH küçülmesi görülüyor.

Çin yuanı dolar karşısında bu hafta Temmuz 2018’den beri görülmeyen seviyelere doğru yaklaşık %1 oranında güçlendi.
Yuan Dolar Karşısında 2018-Temmuz Seviyelerine Güçlendi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ek olarak beş aydan daha kısa bir süre önce yuan 2008 başından bu yana dolar karşısındaki en zayıf noktalarında seyrediyordu. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası tarafından belirlenen orta noktaya dayanan Pekin ise piyasaların döviz kurunda daha büyük bir rol oynamasına izin veriyor.

Parite Fiyatlarındaki Son Değişimleri İncelemek için Tıklayın.

Devlet Döviz İdaresi Sözcüsü Wang Chunying, “Döviz kurundaki dalgalanmalar karşısında işletmeler risk önleme farkındalıklarını güçlendirmeli,” dedi. Yuanın tek yönlü güçlenmesini veya zayıflamasını beklemek yerine işletmelerin döviz kurundaki iki yönlü hareketlere hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı. Aynı zamanda spekülasyon yapmadan uygun şekilde korunmaları gerektiğini de dile getirdi.

1 yıllık yuan oynaklığı, döviz kurunda artan esnekliğin temelini göstererek %2’den %5’e kadar yükseldi.
Yuan Volatilitesi %5'e Yükseldi
Kaynak: V-Lab

Cuma günü merkez bankası tarafından belirlenen resmi günlük orta nokta, ABD doları karşısında 6,6703 yuan oldu. Şimdiye kadarki yıl için Amerikan doları karşısında %4’ün üzerinde bir kazanç sağladı. Yuandaki son güçlenme ise dolar endeksinin, Eylül başından bu yana en düşük seviyelere inmesinden kaynaklanıyor.

Dolar karşısında yuan kuru yakından takip edilirken, yetkililer daha önce para biriminin değerinin hükümet tarafından yönetilen yuan endeksi ile bir sepet para birimi tarafından daha doğru bir şekilde yansıtıldığını vurgulamışlardı. Endeksin 16 Ekim tarihli son haftalık baskısı, Mart ayından bu yana görülen en yüksek rakama işaret etti.

2015 yılının Ağustos ayında yuan, beş gün içinde %4’ün üzerinde sürpriz bir devalüasyona uğratılmış ve küresel piyasalarda şok etkisi yaratmıştı.
Yuan 2015 Ağustos Devalüasyonu
Kaynak: CNN

PBOC, yuanı yeterince zayıf tutmak için bu konuda dengeleme çalışmaları yapıyor. Böylece Çin malları denizaşırı alıcılar için cazip bir şekilde fiyatlandırılırken, yerli sermayenin çok hızlı bir şekilde ülke dışına daha güçlü para birimlerine akmasını engelliyor.

Daha uzun vadede ise Pekin, şu anda elinde tuttuğu küresel döviz rezerv varlıklarının yaklaşık %2’sine karşılık yuanın daha fazla uluslararası alanda kullanılmasını istiyor. Bugün bir konferansta konuşan PBOC Başkanı Yi Gang, yuanın esnekliğinin artırılacağını ve sınır ötesi kısıtlamalarının hafifletileceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu