Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Gelen Verilerle Asya Endeksleri Haziran Ayına Güçlü Başladı

Asya endeksleri, Çin'den gelen olumlu verilerle Haziran ayına güçlü yükseliş göstererek başladı.
Çin’den Gelen Verilerle Asya Endeksleri Haziran Ayına Güçlü Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs sonrası döneme ilk adım atan ülkeler, Asya ülkeleri oldu. Ancak ekonomilerin yeniden açılması nedeniyle ikinci bir dalganın yayılabileceği endişeleri bulunuyor. Ancak ekonomik veriler olumlu yöne işaret etmeye başladı ve gösterge endeksleri toparlanmayı yansıtıyor.

Asya Pasifik hisse senetleri, Haziran ayının ilk işlem gününde Çin’den geçen bir dizi verinin, ülkede işlerin düzeldiğini göstermesiyle birlikte yükseliş kaydetti.
Çin İmalat PMI Mayıs 50,6 Seviyesinde
Kaynak: Ulusal İstatistik Bürosu

Çin’in fabrika faaliyetinin Mayıs ayında genişlediği görüldü. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hafta sonu yayımlanan verilere göre; resmi imalat PMI 50,6 seviyesinde geldi. 50’nin üstündeki seviyeler genişlemeye işaret ediyor. Nisan ayında 50,8 seviyesinde gelen veri, 51 düzeyindeki analist beklentilerinin altında gerçekleşti.

Anakara Çin hisse senetleri, verinin ardından güçlü yükseliş kaydetti. Şanghay kompoziti %2 oranında yükselirken,güne 2871,96 puandan başlangıç yaptı. Ardından 61,01 puan yükselerek 2912,95 puana kadar tırmandı. Shenzhen bileşeni %3,05 oranında yükselirken, güne 10.837,49 puandan başlangıç yaptı. 335,04 puan yükselerek 11.084,55 puana kadar tırmandı.

Hong Kong göstergesi Hang Seng endeksi ise öğleden sonraki işlemlerde %3,22 oranında artış kaydederek 23.717,81 puandan işlem görmeye başladı.
Hang Seng Endeksi Haziran Başlangıç
Kaynak: Market Watch

Hang Seng endeksi Mayıs ayını 22.961,47 puandan tamamdı. Bugün gösterdiği yükselişle 23.806,32 puana kadar tırmanırken, 750 puandan fazla yükseldi. Endeksin 1 yıllık getirisi %-9,26 seviyesinde bulunurken, yılbaşından bu yana performansı %-15,85 düzeyinde bulunuyor. Hang Seng endeksinin hayat sigortacısı şirketi AIA hisseleri ise %5,57 oranında yükseliş kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada Çin’in şehir için tartışmalı ulusal güvenlik tasarısını onaylamasının ardından Hong Kong’a yönelik özel muameleyi ortadan kaldırmak için harekete geçeceğini duyurdu.

Japon göstergesi Nikkei 225 endeksi ise öğleden sonraki işlemlerde %0,93 oranında yükselirken 22.062,39 puandan günü kapattı.
Nikkei 225 Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Kaynak: Market Watch

Nikkei 225 endeksi, Nisan ayının başından bu yana yükseliş kaydediyor. Endeks, 19 Mart’ta 16.552,83 puan ile Mart 2017’den sonra görülen en düşük seviyeyi kaydetmişti. Yaklaşık 2 aylık düzenlik yükseliş eğilimi kaydeden endeks, 26 Şubat’tan bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Endekste yer alan Softbank Grubu hisseleri %3,7 oranında artış kaydetti.

Diğer Japon göstergesi Topix endeksi %0,34 oranında yükselirken, Güney Koreli Kospi endeksi %1,34 oranında artış gösterdi. Güney Kore’de bugün yayımlanan Mayıs ayı ihracatı yıllık %23,7 oranında düşüş gösterdi. Reuters anketinde yıllık %22,1 oranında bir düşüş olması bekleniyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu