Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in ABD Ürünlerine Uygulanan Tarifeleri Düşüreceğini Duyurması Borsaya Yaradı

Çin 14 Şubat’tan itibaren ABD’den ithal edilen 75 milyar dolarlık ürüne vergi tarifelerini yarı yarıya düşüreceğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından küresel piyasalarda hisse senetleri yükseldi.
Çin’in ABD Ürünlerine Uygulanan Tarifeleri Düşüreceğini Duyurması Borsaya Yaradı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD’den alınan 75 milyar dolarlık ürüne uygulanan vergi tariflerinin düşürüleceği bildirildi. Buna göre ABD’den ithal edilen ürünlere 14 Şubat 2020 tarihinden itibaren vergi tarifesi yarıya indirilecek. Perşembe günü gelen bu açıklama küresel piyasalarda hisse senetlerinin yükselmesini sağladı.

Çin Tarife Komitesi Amerika’ya uygulanan diğer yaptırım tarifelerinin de kısa süre içerisinde kaldırılacağını belirtti.

Çin Vergi AçıklamasıDünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret anlaşmazlığı karşılıklı vergi artırımlarıyla bir savaşa dönüşmüştü. İki taraf arasında oldukça sancılı geçen sürecin ardından geçtiğimiz ay ateşkes yapılarak, ticaret anlaşmasının birinci kısmı için imzalar atılmıştı.

Ancak iki taraf arasında halen ticareti olumsuz etkileyen durumlar mevcut. Bu nedenle de daha önce devreye sokulan tarife yaptırımlarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Çin 2019 yılının Eylül başında ABD ürünlerine ek vergi uygulamasını devreye sokmuştu. Bu sabah yapılan açıklamaya göre %10 uygulana tarifeler %5’e, %5 uygulananlar %2,5’e düşürülecek.

%35 vergi uygulanan domuz etinde %30’a, soya fasulyesinde %30’dan %27,5’e, sığır ve tavuk etinde %35’ten %30’a, ham petrolde ise %5’ten %2,5’e indirileceği açıklandı. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, her iki taraf için ticaret pazarının artırılması amacıyla, anlaşmaya uyulmasının beklendiği söylendi.

New York Borsası’nda işlem gören 2176 hisse senedinin sadece 634 tanesi değer kaybetti.

New York BorsasıDow Jones Endeksi günü %1,68 artışla 29.290,85 puandan tamamladı. Endeks altında işlem gören şirketlerden en iyi performansı %5,30’luk yükselişle UnitedHealth Group Incorporated sergiledi. Nasdaq Endeksi günü %0,36 değer kazancıyla 9.367,48 puandan, S&P 500 ise %1,13 artışla 3.334,69 puandan tamamladı.

S&P 500 altında işlem görenler arasında en iyi performansı %17,5 artışla Biogen Inc. sergiledi. Onu %14,47’lik artışla Coty Inc ve %9,26’lık artışla Unum Group izledi. Japonya’da Topix Endeksi %2,07 artıda 1.736,98 puandan işlem görüyor. Endeksin gün içi hareket aralığı 1.722,28 – 1.744,43 şeklinde oldu. Güney Kore’de Kospi Endeksi %2,5, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %2,8, Şanghay Bileşik Endeksi ise %1,2 oranında yükseliş kaydetti.

Blackstone Group Inc. baş yatırım stratejisti Joe Zidle, şirketlerin kısa vadede Çin’de ortaya çıkan virüs nedeniyle zorluk çekeceğini belirterek, “Ancak Çin’in son günlerde piyasaları yeniden açma ve teşvik verme adımları küresel yatırımcılara politika yapıcıların en azından en kötü senaryoyu masadan kaldırdığına ilişkin bir nebze güven verdi.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu