Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den 30 Milyar Dolarlık ABD Tarım Ürünü Alım Teklifi Işığında Wall Street ve Türk Varlıkları!

ABD Çin müzakerelerinde Çin'den gelen teklif piyasalardaki baskıyı önlemeye yetmedi. Wall Street değer kaybederken, BIST Cuma gününe pozitif bir giriş yaptı.
Çin’den 30 Milyar Dolarlık ABD Tarım Ürünü Alım Teklifi Işığında Wall Street ve Türk Varlıkları!
Yorum

Küresel piyasalar, küresel piyasalar; daralma sinyallerinin endişesinde küresel piyasalar! Haftanın son işlem gününde, gün puslar ardında kalmış bir sabah. Sanki geçmiş haftaların o berrak havasını sis bozmuş biraz. Sanki güneşin önündeki bulutlar pırıltılı havayı bozmuş gibi… 

ABD – Çin müzakerelerinde Çin’den gelen 30 milyar dolarlık ABD tarım ürünü alma teklifi piyasalardaki satış yönlü hareketi tersine çevirmeye yetmedi. Günlerdir piyasaların fiyatladığı görüşmelerin olumlu sonuçları senaryosunu; fikri mülkiyet, teknoloji transferleri ve kur politikaları gibi kritik noktalarda uzlaşı sağlanamamsı başlığında baskılandı ve net bir yükseliş tablosunun önündeki sis tabakasını oluşturuyor.

Wall Street Negatif Açtı, Negatif Kapattı!

New York Borsaları KaybettirdiDün TSİ ikinci seans başlarında ABD vadeli işlemlerinde %0.15 civarında kayıplar gözlemiştik. Vadeli tarafı açılacak spot taraf endeksler için kısmen bir tahmin edinme konusunda kullandığımız oluyor, ancak bu veriler birebir gerçekleşmemekte. Gelişmeler, endekslerin gün sonları, teknik taraflı veriler ve vadeliler tarafından edindiğimiz bilgiler ışığında öngörülerde bulunuyoruz.

ABD varlıkları vadeli tarafa paralel bir gün izledi. Haftanın dördüncü işlem günü negatif bölgede açıldı, negatif kapandı. Dow Jones %0.40, Nasdaq %0.39 ve S&P 500 %0.35 değer kaybetti. Asya tarafında ise hava ABD’yi aratmadı. Tokyo Nikkei 255 endeksi %0.18 değer kaybederken KOSPI yataydan negatife meyillenen bir grafik çizdi.

Türkiye Pozitif Cuma’ya Girdi

Türk Varlıklarında Haftanın Son İşlem Günü PozitifTürkiye tarafında görüntü pozitif açılış grafikleri ile yeşil tonlarında. 22 Şubat Cuma gününde haftayı kapatmaya hazırlanan endeks günlük bazda prim ile kapattığı Perşembe gününün ardından Cuma’ya alıcılı bir giriş yaptı. Dünkü hareketlerde %0.80 civarında bir değerlenme ile gerçekleşecek kapanışın bugünkü işlemlerde 103.300 puanı gösterebileceğini yazmıştım. Perşembe beklenen kapanış gerçekleşememesi ile beraber bugünkü harekette de 103.000 bandı test edilebilir.

BIST 100 %0.35 değer kazanımı göstererek 102.854 puanda hareketli. Türk varlıklarında bu hafta inişli çıkışlı, renk değişimlerinde yönün bulunamadığı bir hafta oldu. Küresel taraftaki katı değerlenmelere kıyasla yine rötarlı hareket eden varlılarda bugünkü pozitif kapanışa rölatif önümüzdeki hafta performansı şekil alacağı gibi makro hareketler ışığında Pazartesi olumlu bir başlangıç gerçekleşebilir. (Politik gelişmelerde herhangi bir değişim gözlenmez ise.)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu