Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi Halka Arz için Tarih Verdi!

Eski CEO Travis Kalanick’in aksine halka arz konusunda epey istekli olan Dara Khosrowshahi, yeni açıklamasında bunun için tarih verdi. Detaylar şöyle;
Uber CEO’su Dara Khosrowshahi Halka Arz için Tarih Verdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, popüler girişimin halka arzının 2019’da yapılacağını açıkladı. Şirketin gelecek sene halka açılması için hiçbir engelinin olmadığını belirten CEO, Uber’in gayet iyi bir konumda durduğunu ve kar marjının daha iyiye gitmesini beklediklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak CNBC’ye konuşan Dara Khosrowshahi, halka arz hususunda daha önceki açıklamalarını da destekledi. Zaten girişimin şu andaki CEO’su, eski CEO Travis Kalanick’in aksine fırsat buldukça halka arzı desteklediğini söylüyordu.

Hatta Travis Kalanick’in hisselerini satın alarak Uber’in en büyük ortağı haline gelen Softbank da şirketin halka arzını desteklediğini belirtmişti.

Softbank Uber'in Halka Arzını Destekliyor Softbank Vision Fund’un CEO’su Rajeev Misra, Dara Khosrowshahi’nin çıkardığı işten gayet memnun olduğunu ve 2019’da yapılması beklenen halka arzı da hoş karşıladığını dile getirmişti. Dara Khosrowshahi ise halka arz taraftarı olduğunu şirketin başına geçer geçmez söylemiş, yönetim kurulunun da bu fikirde olduğunu duyurmuştu.

Neticede; beklenen halka arz tarihinin değişmediği Uber CEO’su tarafından yeniden dile getirildi ve tarih olarak 2019’un ikinci yarısı verildi.

 Uber CEO’su Halka Arz Açıklaması İlaveten Dara Khosrowshahi; halka arzdan önce yapacağı değişikliklerden de bahsetti. Bunların arasında Uber’e yeni bir CFO bulmak, yönetim ekibini yenilemek, markayı yeniden inşa etmek ve servislerini geliştirmek gibi şeyler olduğunu ifade etti. Öte yandan Uber CEO’su konuşmasında efsanevi yatırımcı Warren Buffett’a da değindi.

Keza Buffett, Berkshire Hathaway’in Uber’le görüştüğünü ve kendisinin Dara Khosrowshahi’yi takdir ettiğini açıklamıştı.

Uber CEO'su Warren Buffett Açıklaması Berkshire Hathaway’in bu yılın başında Uber’e 3 milyar dolarlık yatırım teklifi verdiğini ancak anlaşmanın gerçekleşmediğini hatırlatan Dara Khosrowshahi, şirketin yılın ilk çeyreğinde 577 milyon dolar zarar ettiği bilgisini de verdi. Ve bu durumu “İş hayatındaki hedeflerimden bir tanesi Warren Buffett’ın içinde olduğum bir şeye yatırım yapması ve ne yazık ki şimdiye dek bunu başaramadım” sözleriyle anlattı.

Warren Buffett için tipik bir yatırım olamayacaklarını vurgulayan CEO, “Belki onun için bir portföy çeşitlendirme oyunu olabiliriz” demeyi de ihmal etmedi.

Uber CEO'sunun Hedefi Warern Buffett'tan Yatırım Almak Buffett’ın bir gün Uber’e yatırım yapacağını umduğunu söyleyen CEO, stratejik yatırımların memnuniyetle karşılanacak olsa da şu andaki önceliklerinin farklı olduğunu belirtti. Çünkü öncelikleri; yönetim ekibi oluşturmaya devam etmek, markaya yatırımı sürdürmek, pozisyonlarını iyileştirmek ve bu arada halka açılmaktı.

Elon Musk’la hiç bitmeyen tartışma konusuna da değinen Uber CEO’su, “Elon Musk yeraltından gitmek istiyor bizse yer üstünde çalışmayı tercih ediyoruz ve hangisinin çalıştığını hepimiz göreceğiz” dedi. Kısacası; Uber gelecek sene yapılması planlanan halka arzıyla tarihe geçen şirketler arasına girecek gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu