Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılar Büyük Avrupa Bankalarının Kazançları Konusunda Endişeli

Önümüzdeki iki hafta boyunca ilk çeyrek kazançlarını açıklayacak olan büyük Avrupa bankalarına yönelik endişeler dile getirilmeye başlandı.
Yatırımcılar Büyük Avrupa Bankalarının Kazançları Konusunda Endişeli
Yorum

Büyük Avrupa bankaları, gelecek haftadan itibaren ilk çeyrek kazançlarını açıklamaya başlayacaklar. Bazı yatırımcılar zayıf raporların borsada daha fazla oynaklığa neden olabileceği konusunda endişelerini dile getiriyorlar.

Birkaç analist; düşük ekonomik büyüme, ABD-Çin ticaret anlaşması konusundaki belirsizlik, Brexit ve büyük merkez bankası politikalarının güvercin tutumu gibi dış risklere bağlı olarak bu çeyrekte kazanç konusunda endişelerini açıkladı.

ABD banka kazançları bu yılın ilk çeyreğinde karma bir duruma işaret etti. Ayrıca bu yılın en iyi kazançlarının ilk çeyrekte görülebileceği yorumu gelmişti. Ancak Avrupalı meslektaşlarının nasıl performans gösterdikleri henüz bilinmiyor. Büyük Avrupa bankalarının ilk çeyrek kazançlarıyla ilgili beklentiler ise şu şekilde:

Credit Suisse: 793,7 Milyon İsviçre Frangı Net Kar Beklentisi

Credit Suisse: 793,7 Milyon İsviçre Frangı Net Kar Beklentisiİsviçre merkezli bankanın 24 Nisan Çarşamba günü ilk çeyrek kazançlarını açıklaması bekleniyor.

Refinitiv’e göre; bankanın 2018’in ilk çeyreğinde bildirilen 694 milyon İsviçre frangı ile karşılaştırıldığında 793,7 milyon İsviçre frangı net kar açıklaması bekleniyor.

Geçen yıl İsviçreli borç veren, 2014 yılından bu yana ilk defa kar açıklamıştı. Banka, 2017 yılında 983 milyon dolarlık bir kayıpla karşılaştırıldığında 2018 yılı için toplam 2,1 milyar İsviçre frangı (2,08 milyar dolar) net kar bildirdi.

Bankanın CEO’su Tidjane Thiam, bilançoyu iyileştirerek ikramiyelerin ve saygınlığın azaltılmasıyla bankanın geri dönüş stratejisini yönetti. Şubat ayında Thiam, bankada tartıştığı bir dizi dış belirsizliğe de dikkat çekti. Bunlar arasında ABD ticaret müzakereleri ve Brexit de bulunuyor.

Bunlara ek olarak bankanın hisseleri 12 aylık bir süre içinde hala yüzde 20 civarında ve Thiam’ın 2015 yılında CEO’luk görevini devralmasından bu yana yüzde 40 civarına yükseldi.

UBS: 856 Milyon İsviçre Frangı Net Kar Beklentisi

UBS: 856 Milyon İsviçre Frangı Net Kar Beklentisiİsviçre merkezli bir diğer büyük banka olan UBS’nin 25 Nisan Perşembe günü ilk çeyrek kazançlarını açıklaması bekleniyor.

Refinitiv’e göre; UBS’nin 2018 yılının ilk çeyreğinde bildirilen 1,5 milyar İsviçre frangı net karına karşılık, 856 milyon İsviçre frangı net kar açıklaması bekleniyor.

Geçen ay UBS CEO’su Sergio Ermotti, küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişe rağmen 2019 yılının ilk çeyreğindeki gelirlerin son yılların en kötülerinden biri olduğunu söylemişti.

Özellikle ABD dışındaki zor koşullara dikkat çeken Ermotti, yatırım bankacılığı gelirlerinin 2018’in ilk çeyreğe göre üçte bir oranında düştüğünü belirtti. Yatırım bankacılığı, diğer tüzel kişilikler, hükümetler ve diğer şirketler için sermaye yaratılmasıyla ilgili özel bir bankacılık bölümüdür.

Banka tarafından yakın zamanda yapılan açıklamada, yatırım bankacılığı gelirlerinin düşmesini bekledikten sonra 2019 maliyetlerinden 300 milyon dolar daha düşürdüğünü ve servet yönetiminin ilk çeyrekte baskı altında kaldığını söylemişti. UBS hisseleri, 12 aylık dönemde yüzde 23’ten fazla düştü.

Barclays: 875,6 Milyon Pound Net Kar Beklentisi

Barclays: 875,6 Milyon Pound Net Kar Beklentisiİngiliz bankası Barclays’in 25 Nisan Perşembe günü ilk çeyrek kazançlarını açıklaması bekleniyor.

Refinitiv’e göre; Barclays’in 2018 yılının ilk çeyreğinde bildirilen 764 milyon poundluk zararı ile karşılaştırıldığı zaman, ilk çeyrek net karının 875,6 milyon pound olması bekleniyor.

Bu yılın başlarında banka, 2018 için 1,4 milyar sterlin olan tam yıl net karını açıklayarak, 2017 zararlarından sonra siyaha geri döndü. Banka 2018 sonuçlarında Brexit için 150 milyon sterlinlik bir tutar ayırdığını belirtmişti.

Bankanın geri dönüş stratejisi, hissedarlarının baskısı altında kalıyor. Şubat ayında ABD riskten korunma fonu Tiger Global Management, Barclays’teki hisselerinin tamamını geri aldı. New York merkezli hedge fonu, Barclays’teki en büyük 10 yatırımcıdan biri olmuştu ve yüzde 2,5’lik bir paya sahipti.

Barclays’in ilk çeyrek rakamları, bankanın aktivist yatırımcısı Edward Bramson’ın da kuruluna baskı yapmaya zorladığı sıkıntılı süreçte geliyor. Bramson’ın şirketi Sheborne Investors bankada yüzde 5,5 hisseye sahip. Reuters’e göre Bramson, Barclays’in yatırım birimlerine tahsil edilen kaynakları azaltmasını istiyor.

Barclays’in hisseleri 12 aylık sürede yüzde 21’den fazla düştü.

Deutsche Bank: 130,5 Milyon Euro Net Kar Beklentisi

Deutsche Bank: 130,5 Milyon Euro Net Kar BeklentisiAlman borç veren Deutsche Bank, ilk çeyrek kazançlarını 26 Nisan Cuma günü açıklayacak.

Refinitiv’e göre; bankanın 2018’in ilk çeyreğinde bildirilen 120 milyon Euro net karına karşılık, 130,5 milyon Euro ilk çeyrek net karı açıklaması bekleniyor.

Bankanın, Commerzbank ile potansiyel bir birleşme konusundaki spekülasyonlar nedeniyle son birkaç ayda düzenli olarak haberlerde yer aldı. Birleşmenin, güçlü bir ulusal şampiyon oluşturmak amacıyla Alman hükümeti tarafından ağır bir şekilde desteklendiği görüldü. Ortak bir operasyonda yaklaşık 2 trilyon Euro tutarında bir bilanço bulunabilir.

Geçen birkaç yıl içinde Deutsche Bank, ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşmalardan yönetim değişikliklerine, zayıf kazançlara, sürekli yeniden yapılanmaya ve dik hisse fiyatlarında düşüşlere kadar tüm kötü nedenlerle manşetlerde bulundu. Geçen yıl banka, 2014 yılından bu yana ilk tam yıl net karını açıkladı.

Deutsche Bank ve Commerzbank’ın hisseleri 12 aylık dönemde yüzde 35’ten fazla geriledi.

BNP Paribas: 1,8 Milyar Euro Net Kar Beklentisi

BNP Paribas: 1,8 Milyar Euro Net Kar BeklentisiFransız borç veren BNP Paribas’ın 2 Mayıs Perşembe günü ilk çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

Refinitiv’e göre; bankanın 2018 yılının ilk çeyreğinde bildirilen 1,5 milyar Euro net karına karşılık, 1,8 milyar Euro ilk çeyrek net karı elde etmesi tahmin ediliyor.

Banka, Avrupa’daki ekonomik ortamın düşük faiz oranların rağmen ödenmemiş kredileri desteklediğini belirtti. Buna ek olarak 2018 yılının dördüncü çeyreğinde piyasa satışlarının etkisiyle 2020 için karlılık ve gelir büyüme hedeflerini düşürdü.

Banka şimdi, önceki yüzde 2,5 hedefinini bir kenara bırakarak, 2016 ile 2020 arasında yıllık yüzde 1,5’lik gelir artışı sağlamayı umuyor. Bankanın hisseleri, 12 aylık dönemde yüzde 23’ten fazla geriledi.

Societe Generale: Karlılığını Artırmak için Küçülmeye Gitti

Societe Generale: Karlılığını Artırmak için Küçülmeye GittiFransa’nın üçüncü en büyük bankası olan Societe Generale’nin 3 Mayıs tarihinde ilk çeyrek kazançlarını açıklaması bekleniyor.

SocGen’in ilk çeyrek net karı tahmini temin edilemezken, 2018 yılının ilk çeyreğinde 850 milyon Euro net kar elde etmişti. Bu ayın başlarında, geçen yılın düşük performansının ardından karlılığını artırmak için başta kurumsal ve yatırım bankacılığı kolunda olmak üzere 1600 işten çıkarma planını açıklamıştı.

Banka, dördüncü çeyrek sonuçlarının dik bir pazar düşüşüne maruz kalmasının ardından Şubat ayının başında şirket ve yatırım bankacılığında maliyetlerini 500 milyon Euro düşüreceğini belirtti. Bu durum ise hem karlılığına hem de gelir artışına yönelik hedefleri düşürdü.

Bankanın hisseleri, 12 aylık dönemde yüzde 36’dan fazla geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu