Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buğday Vadeli Kontratları Stokların Azalmasıyla Yükselişe Geçti

Stokların son 14 yılın en düşüğüne gerilemesi, buğday emtiasının haftanın en yükseğine çıkmasını sağladı.
Buğday Vadeli Kontratları Stokların Azalmasıyla Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji piyasasında yaşanan kriz doğal gaz ve ham petrol gibi emtiaların yükselmesini sağlarken, iklim koşulları da tarımsal grubu etkiliyor. Dünyanın en büyük buğday üreticileri, mevsimsel koşullara bağlı olarak normalin altında üretim gerçekleştirdi.

ABD Tarım Bakanlığı, buğday stoklarının 2007 yılından bu yana en düşük seviyelere indiğini açıkladı. Buğday vadeli kontratları bu açıklamanın ardından yükselişe geçerken, bugünkü işlemlerde de en çok artanlar arasında yer aldı.

Buğday emtiası, Cuma günü kakaodan sonra en fazla fiyat artışı olanlar arasında ikinci sırada yer aldı.
Buğday %1,40 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kakaonun kontrat bazında fiyatı TSİ 11.00 sularında %2’ye yakın artıda işlem görüyor. Onu %1,40 artışla buğday izledi. Buğday CFD’si 736,10 dolardan işlem görüyor.

Önceki kapanışını 725,00 seviyesinden yaptıktan sonra, yeni işlem gününe 725,75’ten başladı. Ardından 722,60 – 737,40 arasında hareket etti. Buğday emtiasında fiyatlar son bir hafta içinde %1,38, bir ayda %2,73, bir yılda ise %28,67 oranında yükseldi.

Fiyatlar 27 Eylül haftasına 726 dolar üzerinden başladı. Perşembe günü 704 seviyesine inip, bugün yeniden yükselerek, haftanın zirvesini kaydetti.

Cuma günü diğer emtialardaki duruma bakıldığında, gümüş %0,64, kahve %0,45, bakır %0,30, doğal gaz %0,37 artıda işlem görüyor. En çok düşüş %1,92 ile portakal suyunda meydana geldi. Onu %1,41 ile paladyum, %0,98 ile canlı sığır, %0,73 ile ham petrol izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu