Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya’daki Siyasi Belirsizlik New York’ta Kahve Fiyatlarını Düşürdü

Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya'da yaşanan siyasi belirsizlik, tarımsal emtialarda krize neden oldu. Buna bağlı olarak kahve fiyatları New York'ta sert düştü. İşte detaylar;
Brezilya’daki Siyasi Belirsizlik New York’ta Kahve Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Lider kahve üreticisi Brezilya, 2 milyon 592 bin ton üretim gerçekleştiriyor. Ama seçim arifesinde olması ve ülkedeki siyasi belirsizliğin gün geçtikçe artması yüzünden tarımsal emtia fiyatlarında olumsuz etkiler gözlenmeye başladı. Bu ortamda düşüşe geçen Brezilya reali, New York Borsası’nda gerçekleşen kahve işlemlerini de aşağı geçti.

Brezilya’da Ekim ayında gerçekleşecek seçimler, ülke ekonomisinde baskı yaratıyor ve kahve fiyatlarını düşürüyor.

Brezilya Seçimleri Kahveyi Düşürdü

Dünyanın en büyük kahve üreticisi ve Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya’nın para birimi real kötü günler geçiriyor. Her ülkenin parası için geçerli olan bu belirsizlik ortamında, ekonominin olmazsa olmazı olan ürünler de olumsuz etkilenir. Aynı zamanda gelişmekte olan ülke piyasalarındaki kargaşa ve ülkedeki yapısal reformlara bağlı olarak para birimi dolar karşısında yüzde 20 civarı değer kaybetti.

Brezilya reali değer kaybettikçe New York Borsası’nda işlem gören Arabica tipi kahve fiyatı 13 yılın en düşüğünü gördü.

Arabica Tipi Kahve 13 Yılın Dibinde

Brezilya reali dolar karşısında (USD/BRL) yılbaşından bu yana yüzde 23,07 oranında değer kaybetti. 52 haftalık fiyat aralığına baktığımız zaman, 3,1214 – 4,2133 bandında gerçekleşen bir hareket görüyoruz. Brezilya reali/TL ise yüzde 1,31 oranında yükselişle 1,544 liradan işlem görüyor. Türk lirası karşısındaki performansına baktığımızda 200 günde yüzde 23,51 yukarı yönlü değişim yaşadığı biliniyor.

Tarımsal Emtia Fiyatlarında Görülen Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Yumuşak içimiyle bilinen ve daha kaliteli kabul edilen Arabica türü kahve, Brezilya realinde görülen düşüşle bu yıl yüzde 20’den fazla düştü.

Real Yılbaşından Beri Yüzde 20 Düştü

Arabica kahvenin 2018 yılının başından bu yana gösterdiği düşüş nedeniyle New York’ta psikolojik 1 dolar seviyesinin altına gerilediği görüldü. Haftanın ilk işlem gününde fiyatlar 97 cent/lb düzeyine geriledi. Kahve fiyatlarında 2005 yılının Aralık ayından bu yana görülen en düşük seviyeler kaydedilirken, Brezilya’nın üretimi kısabileceği haberleriyle 98 cent civarında toparlandı.

Analistler kahve fiyatlarında düşüşün devam edebileceğini dile getirirken, gerilemenin 8 Kasım 2016’da başladığı da söyleniyor.

Kahve Fiyatında Düşüşün Devamı Bekleniyor

Arabica C kontratının fiyatı o tarihte 1,8 dolar seviyelerindeydi ve o günden bu yana 22 aydır kahve fiyatlarında düşüş görülüyor. Bunun en önemli nedeni ise kısa vadede gerçekleşen spekülatif satışlar olarak değerlendiriliyor. Amerikan Kahve C vadeli işlemlerinde (US Coffee C CFD) Aralık kontratları ise yüzde 3,03 oranında yükselişle 99,25 dolardan işlem görüyor.

Analistler 2018/2019 sezonunda küresel kahve üretiminin 170 milyon çuvalın üzerine çıkarak tüketimi 10 milyon çuval aşacağını öngörüyorlar.

170 Milyon Çuval Üretim

Bu durumun gerçekleşmesiyle fiyatların 93 cente inebileceği ve 90 sentin altının test edilebileceği söyleniyor. 2017 yılında New York vadeli işlemler piyasasında 9,4 milyondan fazla kontrat el değiştirdi. Bu rakam, küresel üretimin 16 – 17 kat fazlasına denk gelen 2,7 milyon çuvala (1 çuval 60 kg) işaret ediyor.

Vadeli işlemlerin fiyatların belirlenmesinde arz – talep dengesinin önüne geçtiğini açıkça ortaya koymuş oluyor. Realde görülen düşüşler piyasada spekülatörlerin yeniden atağa geçmesine neden oluyor. 1 ay önce büyük spekülatörlerin fiyatlarda düşüş beklentisine işaret eden açık pozisyonları 30,1 milyon çuval büyüklüğe ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu