Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Sürecindeki Git Geller Ticari Emlak Sektörünü Gölgeliyor

Dünya genelinde yakından takip edilen renk değişimleri yüksek Brexit süreci bölgesindeki ticari emlak sektörü üzerine de gölge düşürdü.
Brexit Sürecindeki Git Geller Ticari Emlak Sektörünü Gölgeliyor
Yorum

Brexit üzerindeki belirsizlik, İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan müzakerelerinin olumsuz sonuçlarına karşı (son erteleme hariç) özellikle hassas görünen Kuzey İrlanda’daki ticari emlak piyasasını gölgeliyor.

Kuzey İrlanda, İngiltere’nin bir parçası, ancak AB’nin bir parçası olarak kalacak olan İrlanda Cumhuriyeti’yle ilgili sınır gündemi de gelişmeleri ile dikkat çekmişti. Bu da Kuzey İrlanda’yı İngiltere ile Avrupa arasındaki gelecekteki ilişki konusunda müzakerelerin büyük bir parçası haline getiriyor.

İngiltere’nin AB’den nasıl ayrılacağı veya ne zaman ayrılacağı belirsizliğini koruyan bir durum. İngiltere Başbakanı Theresa May’ın geri çekilme planı Pazartesi günü itibariyle Parlamento tarafından üç kez reddedildi; May’ın iktidardaki Muhafazakarları ile muhalefetteki İşçi Partisi arasında yeni bir anlaşmaya varılması için görüşmeler sürdürülmüştü. 

Brexit Belirsizlikleri ve İrlanda

Brexit Belirsizlikleri ve İrlanda Sınır GündemiÜlke 12 Nisan’da Bloktan resmen çıkmak üzere iken, Bayan May ve AB görüşmelerinden sürecin uzatılmasına dair bir karar çıktı.

Brexit görüşmelerinin başlamasından önce Kuzey İrlanda’nın ticari emlak piyasası, kısmen iş büyümesi ve ABD’deki yatırımların artması nedeniyle dikkat çeken reaksiyonlar gösteriyordu. Ancak, iki tarafın Brexit ile ilgili bir anlaşmaya varamadığı en kötü senaryoda, pek çoğu adada ve ötesinde ticaret için potansiyel olarak ciddi sonuçları olan İrlanda’da sınır gündeminden de korkuyordu.

Mallar ve hizmetler İrlanda’da çok az kısıtlama ile hareket ediyor, ancak çoğu kişi de iki ülkenin farklı düzenleyici rejimlerde olması durumunda bunun değişebileceğinden endişe ediyor.

Düşüşler Dikkat Çekici

Brexit Gölgesinde Emlak Sektörü DüşüşleriAnalistler bu korkuların Kuzey İrlanda’daki ofis binalarına, otellere, alışveriş merkezlerine ve diğer mülklere yapılan yatırımları yavaşlattığını dile getiriyor. Yaklaşık 1,9 milyon nüfusuyla, ülkenin ticari emlak piyasası büyük ölçüde bölgenin başkenti olan Belfast’ta yoğunlaşmakta olup, perakende sektörü özellikle ofis alanında son zamanlarda büyümeye devam etmekteydi.

Kuzey İrlanda ticari mülklerine yapılan yatırımlar, geçtiğimiz yıl 165 milyon £ düzeyindeydi (215.1 milyon $ civarı), ancak 2017’de yapılan yatırımın yarısına tekabül ediyordu. İngiltere’deki toplam yatırım hacmi bir bütün olarak, 54.4 milyar £’di ve 2017’de kaydedilen 62.1 milyar £’dan yaklaşık %12 düşüş gösterdi.

Perakendecilik sektörü büyük bir nedenden dolayı yatırım yapmaktan kaçındı, dedi emlak şirketi CBRE Group’un sermaye piyasası kıdemli direktörü Robert Ditty. Perakendeciliğin, İngiltere’deki diğer bölgesel konumlara kıyasla Kuzey İrlanda’daki yatırım sektörüne hakim olduğunu belirten Ditty çevrimiçi alışverişin artması ile daha geniş zorluklarla karşı karşıya kalındığını sözlerine ekledi.

Rekor Kiralama

Kiralama Tarafında Rekor SeviyelerKuzey İrlanda için bazı olumlu işaretler oldu. Ülkedeki iş büyümesi işe alınan teknoloji, medya ve telekomünikasyon şirketleriyle birlikte, geçen yıl kiralanan ofis alanını 885.000 metrekarelik rekor bir seviyeye yükseltmeye yardımcı oldu.

Ticari emlak sektörünün performansı, yatırımcıların fiyatlarının tersi yönde hareket eden yatırımlarından kazandıkları kazançlarla ölçülüyor. Belfast ofis piyasası için verim, 2017 ve 2018 yılları arasında %6’dan %5.75’e düşerken bu binalara olan talep arttı.

Ancak, kentin perakende satışları %6’dan %6.5’e yükseldi ve bu da emlak değerlerinde bir düşüşe işaret olarak okundu.

ABD şirketlerinin, bu artan devralımın önemli bir itici gücü olduğunu belirten Ditty, bu tür anlaşmalar dört gözle beklenler arasında yer almaktadır dedi. (Ditty “Brexit netleştikten sonra 2019 da daha güçlü bir ikinci yarıyı bekliyoruz.”)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu