Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol FDA’nın Aşı Onayıyla Mart’tan Bu Yana İlk Kez 50$ Üstünde

Bağımsız kuruluş FDA’nın bilim insanları Alman ve Amerikan yapımı ortak aşının kullanımına yetki verdi. Petrolde talebin artacağına dair iyimserlik fiyatları destekledi.
Brent Petrol FDA’nın Aşı Onayıyla Mart’tan Bu Yana İlk Kez 50$ Üstünde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzmanlar kurulu, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımına onay verdi. Gün boyu süren toplantıda 4’e karşı 17 oy ile aşının onayına kadar verildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşılamada önceliğin sağlık çalışanları ile bakım evlerinde kalan yaşlı nüfus olduğunu bildirdi. Covid-19 aşısının %95 etkinliğinin doğrulandığı belirtilirken, bu ay sonuna kadar 6,4 milyon dozun uygulanacağı açıklandı.

ABD Başkanı Joe Biden, FDA onayının ardından “Karanlık bir zamanda parlak bir ışık” ifadesini kullandı. Petrol fiyatları pandeminin seyrinin değişeceği ve talep bozulmasının düzeleceği iyimserliğiyle yükseldi.

Şubat vadeli Brent petrol, Perşembe günü %2,8 değer kazancıyla kapandı.
Brent Petrol 50 Dolar
Kaynal: Market Watch

Günün ilk saatlerinde %0,18 artıda 50,34 dolardan işlem gören varil Brent petrol küresel piyasalarda 50,74 dolara kadar yükseldi. Dün Covid-19 aşısı için gelen onay haberi ve salgının en fazla yaşandığı ülke olan Amerika’da durumun düzeleceği iyimserliği petrolü destekledi.

Fiyatlar %3’e yakın artışla 50 doların üstünü gördü. Böylelikle salgının başından bu yana ilk kez bu seviyeyi aşmış oldu. Yıllık bazda %60’ları geçen kaybını ise %20’ye geriletti. Analistler Asya’dan gelen güçlü talep ve aşı iyimserliğinin ABD türü ham petrolü de 50 dolar üstüne taşıyabileceğini belirtiyor.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 47,30 dolara tırmandı.
Ham Petrol 47 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 09:20’de %0,15 artıda 46,85 dolardan işlem gören ham petrol açılışın küresel piyasalarda 46,66 – 47,30 arasında seyretti. Asya tarafında ekonomik verilerin toparlanmayı hızlandırması, Çin ve Hindistan’dan gelen petrol alımları da fiyatların yükselmesine yardımcı oldu.

Petrol göstergesi aşı haberlerinin hız kazandığı Ekim ayından bu yana yaklaşık %30 yükseldi. Ancak sürekli artan vakaların yeni kısıtlamaları getirmesi piyasa için risk unsuru olmaya devam ediyor.

GCM Yatırım analistleri haftayı kazançla tamamlamaya hazırlanan petrolün bir sonrası aşamada 48 dolar üzerine çıkacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%